ساخت و ساز 

صنعت ساخت و ساز شامل اقداماتی نظیر ساخت، تخریب، بازسازی و تعمیر بناها و ساختمان‌‌ها می‌‌شود. ساخت و ساز یکی از بزرگترین صنایع جهان به شمار می‌‌‌رود و سالانه بودجه زیادی از اقتصاد کشورهای دنیا را از آن خود می‌‌کند.

ساخت و ساز فقط به ساخت بناها خلاصه نمی‌‌شود. برای بسیاری از آزمایش‌های علمی و کارهای دیگر مانند تولید توربین‌‌‌های انرژی و... نیاز به تهیه تجهیزات و زیرساخت‌‌های مختلف وجود دارد. بنابراین، صنعت ساخت و ساز حوزه‌ی وسیعی را شامل می‌شود.  

ساخت و ساز

معرفی فرآیندها و اجزای صنعت ساخت و ساز   

برای مدیریت یک پروژه ساختمانی پنج فاز اصلی وجود دارد که در زیر به آن‌‌ها اشاره می‌‌کنیم:

فرآیند صنعت ساخت وساز

مرحله آغازین

اولین مرحله از مدیریت یک پروژه ساختمانی می‌باشد که شامل فعالیت‌هایی است که باید قبل از تایید پروژه و شروع هرگونه برنامه‌‌‌ریزی انجام شود. در این مرحله سه بخش اصلی وجود دارد. اولین کار باید برنامه‌‌ریزی اولیه و امکان‌‌سنجی باشد. فعالیت بعدی طراحی شماتیک از پروژه است، این یک نمونه اولیه از پروژه نهایی است. در نهایت باید برنامه‌‌‌ریزی پروژه انجام شود و نقشه نهایی مشخص گردد.

مرحله پیش ساخت

در این مرحله اعضای پروژه اعم از مدیر پروژه، کارفرما، مهندسان و ذینفعان گرد هم می‌‌آیند و مکان احداث بنا و موضوعات دیگر را مشخص نموده و پس از بررسی‌‌های نهایی اقدام به جذب نیروی کار می‌نمایند.

مرحله تهیه تجهیزات

تجهیزاتی که برای اجرای یک پروژه ساختمانی نیاز است در این مرحله تامین می‌‌‌‌ ‌شود. در این مرحله نرم‌‌‌ ‌افزارهای مختلف جهت تامین سفارشات، بودجه‌‌‌ ‌‌بندی و ثبت هزینه‌‌‌‌ ‌ها می‌‌‌‌ ‌تواند کمک شایانی به شما کند.

مرحله اجرا

پس از تهیه تجهیزات لازم نوبت به ساخت و اجرای پروژه می‌‌‌ ‌رسد. در این مرحله تمام برنامه‌‌‌‌ ‌ریزی‌‌‌‌ ‌ها انجام می‌‌‌ ‌‌شود.

مرحله نهایی

پس از اجرای پروژه و ساخت بنا، در مرحله آخر، کار به تایید کارفرما و ذینفعان می‌‌‌ ‌‌رسد و در نهایت پس از پاکسازی محل و ارائه پروژه، تجهیزات لازم بازگردانی می‌‌‌ ‌‌شود

 سرویس‌‌‌‌ ‌های موجود برای ارائه

  صنعت ساخت و ساز ابعاد گسترده‌‌‌ ‌ای دارد و برای بهبود عملکرد در این صنعت می‌بایست ابعاد مختلفی را در نظر گرفت. جهت ارتقای کارایی در این صنعت باید در چهار حوزه تجاری، عملیاتی، دیجیتال و استراتژی‌‌‌ ‌های کلان عملکرد درخشانی داشت. خدمات دیباگ در این چهار حوزه در موارد زیر خلاصه می‌‌‌ ‌‌شود.

  • تجاری: خدمات ساخت وبسایت، مدیریت ارتباط با مشتریان (CRM)، برندینگ و طراحی لوگو
  • عملیاتی: برنامه‌‌‌ ‌ریزی و مدیریت پروژه، کنترل کیفیت، تعریف KPI و OKR مناسب برای پیشرفت پروژه
  • دیجیتال: مدیریت پروژه بر بستر ERP، گزارش‌‌‌ ‌گیری و نظارت لحظه به لحظه
  • استراتژی: تعیین اهداف و چشم‌‌‌ ‌اندازها، تدوین بیزنس پلن و اکشن پلن، مانیتورینگ عملکرد واحدها و کلان پروژه

سرویس‌های موجود برای صنعت ساخت و ساز

  کاربردهای ERP (ماژول‌‌‌ ‌های مورد نیاز)

با استفاده از odoo شما می‌‌‌ ‌توانید در این صنعت پیشگام باشید و علاوه بر استفاده از یک اتوماسیون راحت و سریع، امکان گزارش‌‌‌ ‌گیری لحظه به لحظه داشته باشید. برنامه‌‌‌ ‌ها یا ماژول‌‌‌ ‌هایی که برای صنعت ساخت و ساز حیاتی و پرکاربرد به قرار زیر هستند.


کاربرد‌های ERP برای صنعت ساخت و ساز

کاربرد‌های ERP برای صنعت ساخت و ساز 

چطور می تونیم کمکتون کنیم؟