لجستیک 

لجستیک فرایند تامین مواد اولیه و یا کالاهای مختلف است که شامل مراحل مختلفی از قبیل تامین مواد و قطعات و توزیع و فروش آن‌ها است. امروزه مدیریت صحیح زنجیره تامین از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است چرا که با گسترش ارتباطات، بحث انتقال مواد یا کالا در کمترین زمان و با کمترین هزینه بسیار مورد توجه قرار گرفته است.  

حمل و نقل

معرفی فرآیندها و اجزای صنعت لجستیک   

صنعت لجستیک در راستای خدمتی که به مشتریان می‌‌دهد به دسته‌‌های مختلف تقسیم‌‌بندی می‌‌شود که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

فرایند لجستیک

لجستیک توزیع

لجستیک توزیع به ارسال و تحویل کالاها به مشتریان اشاره دارد. در این مدل باید با توجه به زمان، فاصله و پیش‌بینی تقاضا مدلی جامع طراحی کرد که در عین کمینه کردن هزینه‌‌ها، بیشترین بهره‌‌وری را داشته باشد.

لجستیک   معکوس

در این نوع از لجستیک فرایند انتقال کالا یا محصولات از سمت مشتری به کارخانه یا انبار مورد بررسی انجام‌ می‌‌گیرد. این نوع لجستیک بیشتر برای کالاهای مرجوعی یا قطعات نیاز به تعمیر و سرویس مجدد استفاده می‌‌شود.

لجستیک اضطراری

گاهی ممکن است فرایند زنجیره تامین یک کالا یا مواد اولیه دچار تاخیر شود. در این صورت لازم است که این تاخیر با سرعت گرفتن فرایندهای بعدی زنجیره تامین جبران شود تا کالا به موقع تحویل داده شود. به این حالت لجستیک اضطراری گفته می‌شود.

لجستیک تولید

در این نوع لجستیک رویکرد اصلی این است که با برنامه‌‌ریزی بهینه فرایند لجستیک و زنجیره تامین مواد اولیه، قطعات و کالاهای مورد نظر به موقع برای فرایند تولید مهیا باشند. این مطلب از دو جهت حائز اهمیت است؛ یک اینکه نباید خط تولید برای رسیدن قطعات متوقف شود و همچنین نباید مواد اولیه مدت زیادی در انبار در انتظار تولید بمانند که در این صورت با افزایش هزینه‌‌ها همراه هستیم.

لجستیک کسب و کار

این دسته از لجستیک برای کسب و کارهایی که خدمات غیر حضوری و آنلاین ارائه می‌دهند، کاربرد دارند. جمله‌ معروفی که برای این دسته استفاده می‌‌شود "رساندن کالای درست، در زمان درست، در مکان درست، به تعداد درست، با قیمت درست و به مشتری درست" است.

 سرویس‌‌های موجود برای ارائه

برای داشتن یک لجستیک و زنجیره تامین کارآمد باید همه جوانب این صنعت را در نظر گرفت. در همین راستا دیباگ خدماتی نظیر ارائه راهکارهای مدیریت زنجیره تامین، برنامه‌‌ریزی زنجیره تامین با استفاده از مدل‌سازی‌‌های مختلف، پیاده‌‌سازی متدهای روز با نگاه به آینده و خدمات دیگری که برای هر کسب و کاری نیاز است را ارائه می‌‌دهد.

سرویس لجستیک

  کاربردهای ERP (ماژول‌های مورد نیاز)

اگر با ERPها و همچنین Odoo ERP آشنا نیستید توصیه می‌‌شود در قسمت درباره ما در مورد آن‌ها مطالعه کنید. با استفاده از Odoo شما می‌توانید در حوزه زنجیره تامین پیشگام باشید و علاوه بر استفاده از یک اتوماسیون راحت و سریع، امکان گزارش‌‌گیری لحظه به لحظه داشته باشید. برنامه‌‌ها یا ماژول‌‌هایی که برای صنعت زنجیره تامین حیاتی و پرکاربرد می‌باشد به قرار زیر هستند:

کاربرد‌های erp در صنعت لجستیک

کاربرد‌های erp در صنعت لجستیک 

چطور می تونیم کمکتون کنیم؟