تاریخچه انبار و انبارداری | از تعریف تا اجرا

قبل از اینکه در مورد تاریخچه انبارداری صحبت کنیم، بهتر است تعریف مختصری در مورد مفهوم انبارداری داشته باشیم. به ذخیره‌سازی کالا برای کسب سود بیشتر، انبار کردن کالا گفته می‌شود.
20 آذر 1402
تاریخچه انبار و انبارداری | از تعریف تا اجرا
علیرضا خدادادی

قطعا این را می‌دانید که انبارها یک اختراع بشر برای نگهداری کالا و خدماتی قبل از توزیع محصول خاص هستند. این انبارهایی که امروزه استفاده می‌شوند؛ تاریخچه خیلی قدیمی دارند. جالب است بدانید که تاریخچه انبار و انبارداری به خیلی سال‌های قبل بازمی‌گردد. قرار است در این مقاله در مورد این موضوع صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

اولین انبارها چه زمانی شکل گرفته‌اند؟

قبل از اینکه در مورد تاریخچه انبارداری صحبت کنیم، بهتر است تعریف مختصری در مورد مفهوم انبارداری داشته باشیم. به ذخیره‌سازی کالا برای کسب سود بیشتر، انبار کردن کالا گفته می‌شود. در واقعا انبار، یک مرکز ذخیره‌سازی است که کالاها و محصولات را برای توزیع نهایی به مصرف کنندگان یا سایر مشاغل می‌رساند. 

مدیریت انبار فرآیند هماهنگی کالاهای ورودی، نگهداری و ردیابی بعدی کالا و در نهایت توزیع کالا به مقصد مناسب است. 

در مقاله بعدی، مفصل در مورد انبارداری و آموزش انبارداری صحبت‌هایی خواهیم داشت.

در دهه‌های 1990 و 2000 تغییرات قابل‌توجهی در صنعت انبارداری رخ داده است؛ زیرا تغییر شرایط تجاری انبار داران را مجبور به انطباق روش‌های جدید و بهبود چشمگیر فناوری‌های خود کرده است.

اولین تاریخچه انبار و انباداری به حدود 2000 سال قبل بازمی‌گردد. وقتی که کاوشگران اروپایی، مسیرهای تجارت کشتیرانی با کشورهای دیگر را پیدا کردند، اهمیت انبارها برای ذخیره‌سازی محصولات و کالاها از راه دور افزایش یافت؛ در واقع بنادر محل اصلی انبارها بود. 

تقریبا 2200 سال پیش، رومی‌ها انباری به نام Horrea Galbae را ساختند، که بسیار شبیه به انبارهای مدرن امروزی است که برای ذخیره و بازیابی کالا استفاده می‌شد. این انبارها بسیار بزرگ بودند و حدود 225000 فوت مربع را پوشش می‌داند و 140 اتاق مجزا داشتند. از آن‌ها برای ذخیره انبوه غلات برای عموم و همچنین کالاهای وارداتی مانند: شراب، روغن زیتون و لباس استفاده می‌شد.

تاریخچه انبار

استفاده از "انبار" به عنوان یک اصطلاح

باتوجه به این موارد گفته شده باید بگوییم که درست است که رومی‌ها انبار را اختراع کردند، اما واژه «انبار» را برای این منظور استفاده نکردند. در مورد تاریخچه انبارداری باید بگوییم که اولین استفاده از اصطلاح "انبار" را می‌توان به بریتانیا در دهه 1300 نسبت دارد. انگلیسی‌ها انبار را به عنوان «ساختار یا اتاقی برای نگهداری کالاها یا کالا» تعریف کردند.

در قرن‌های بعد، انگلستان با استفاده از کشتی‌های بادوام، سریع و حمل بار، که کالاها را در مسیرهای تجاری بین‌المللی جابه‌جا می‌کردند، دامنه جهانی خود را گسترش داد. در همان زمان، انگلیسی‌ها "انبار" خود را در بنادر سراسر اروپا و فراتر از آن ایجاد کردند.

در قرون وسطی هم از انبارهای مختلفی استفاده می‌شد. یکی از نمونه‌های برجسته Fondaco dei Tedeschi بود؛ یک انبار با کاربری‌های مختلط در ونیز ایتالیا در سال 1228 ساخته شد و توسط بازرگانان آلمانی اشغال شد. این مجموعه بزرگ، در واقع یک انبار برای تجارت بود.

انقلاب صنعتی نقطه عطفی در انبارداری

اصطلاح "انبار" در اولین انقلاب صنعتی در اواخر دهه 1700 در نظر گرفته شد. با افزایش تولید انبوه با استفاده از ماشین‌های نساجی، سایر ماشین‌ها و در دسترس بودن موتورهای بخار، ظرفیت بیشتری برای تولید کالاها در سطح انبوه وجود داشت. محصولات اغلب در انبارهای مختلف داخل کشور تا زمانی که مورد نیاز بود یا تا زمانی که به عنوان بخشی از تجارت بین‌المللی به خارج از کشور ارسال می‌شدند، نگهداری می‌شدند.

اولین انقلاب صنعتی یک آغاز عظیم در صنعت انبار بود. همانطور که راه آهن شروع به اتصال شهرها و شهرک‌ها در سراسر آمریکای شمالی کرد، این امر به صنعت لجستیک نیز اجازه رشد و شکوفایی داد.

این انبارها در برخی شهرهای بزرگ‌تر به زودی به عنوان مراکزی برای ذخیره کالاها برای جابجایی به مکان‌های پایین‌تر مورد استفاده قرار گرفتند. 

انقلاب صنعتی دوم در اواخر دهه 1800 زمانی که برق برای گسترش عملیات تولید در دسترس قرار گرفت، ایجاد شد. در آن زمان انبارها، امکانات بیشتری داشتند و به تلفن، لامپ و موتورهای احتراق داخلی دسترسی پیدا کردند. در زمان انقلاب صنعتی دوم، ماشین‌آلات، برق و فولاد همگی به پیکربندی مجدد ساخت و عملیات انبارها کمک کردند.

اختراع خودرو نقطه عطفی در تجارت و حمل و نقل کوتاه  کالا بود. یکی از اولین شرکت‌هایی که پتانسیل تجارت انبوه را درک کرد، شرکت سیرز بود که تجارت پررونقی برای سفارش پستی ایجاد کرد. کاتالوگ معروف سیرز هزاران کالا را به فروش رساند، از ابزار گرفته تا لوازم خانگی تا لباس و... بسیاری از این کالاها در یک انبار بزرگ، در شیکاگو به مساحت 3 میلیون فوت مربع ذخیره می‌شدند.

انبار

تکامل مدیریت انبارداری و فناوری

همانطور که انبارها و مراکز توزیع بزرگتر شدند، نیاز به ذخیره‌سازی سازماندهی شده موجودی و فرآیند انجام سفارش وجود داشت. در قدیم همه این اقدامات به صورت دستی انجام می‌شد. در دهه 1900 با استفاده از قفسه‌های ذخیره‌سازی فرآیند انبارداری رونق گرفت و با توجه خواسته‌های جنگ جهانی دوم، تولیدکنندگان طیفی از قفسه‌های پالت قابل تنظیم را در دهه‌های 1940 و 1950 اختراع کردند.

تحویل عظیم در انبارداری در دهه 1970 با استفاده از بارکد و کد UPC آغاز شد. تا سال 1984، حدود یک سوم فروشگاه‌های مواد غذایی ایالات متحده از این فناوری استفاده می‌کردند، اما در انبارها هم کاربرد دارد. در سال 1975، جی سی پنی یک سیستم مدیریت انبار (WMS) را نصب کرد که به تدریج در طی چندین دهه پیچیده‌تر شد.

تاریخچه انبارداری در ایران

تا قبل از شهریور 1340به دلیل آشنایی نداشتن شرکت و سازمان‌ها با اصول انبارداری، انبارهای تجاری ایران وضعیت خوبی نداشتند. در آن کالاها در مکان‌های مختلفی مانند: تیمه، سرای تجاری یا حتی بنگاه‌های مختلف نگهداری می‌شد. در بهمن سال 1340 یک تصویب نامه برای تاسیس انبارهای عمومی به ثبت رسید و تقریبا از آن زمان به بعد دیگر بسیاری از کالاها در انبارهای مختلف نگهداری شدند. 

آینده انبارداری به چه صورت است؟

همان‌طور که گفتیم، در دهه‌های مختلف تاریخچه انبارداری پیشرفت‌های خیلی خوبی داشت و به مرور زمان

انبارها با بهره‌گیری از راه‌حل‌های فناوری مانند: روباتیک، محاسبات بی‌سیم، ابزارهای پوشیدنی و ایستگاه‌های کاری سیار، کارایی و بهره‌وری خیلی خوبی داشتند. 

در آینده، می‌توانیم انتظار نوآوری‌های بیشتری در انبارداری و تدارکات با هوش مصنوعی (AI)، اینترنت اشیا (IoT)، داده‌های بزرگ، یادگیری ماشینی و تجزیه و تحلیل پیشرفته و حتی نرم افزار اودو داشته باشیم. با کمک نرم‌افزار اودو می‌توان یک برنامه منظم و ساختار منسجم از برنامه‌های انبارداری داشت. این نرم‌افزار می‌تواند باعث بهبود کارائی و کسب‌وکار شما شود.

تاریخچه انبار

سخن پایانی...

در این مقاله اطلاعاتی در مورد تاریخچه انبار در اختیار شما عزیزان گذاشتیم. همان‌طور که گفته شد، تاریخچه انبارداری ما را به قرن‌ها پیش می‌برد. از آنجایی که صاحبان مشاغل برای یافتن راه‌های مقرون‌به‌صرفه و کارآمد برای ذخیره‌سازی مواد و انجام سفارش‌ها به کار خود ادامه داده‌اند، این سیستم‌ها به سیستم‌هایی تبدیل شده‌اند که امروز از آن استفاده می‌کنیم. 

راه‌حل‌های فناوری در حال ایجاد یک انقلاب کاملا جدید در مدیریت انبار هستند. امیدواریم با خواندن این مطلب اطلاعات لازم در این زمینه را کسب کرده باشید. نظر شما در این زمینه چیست؟

اگر نظری در این زمینه دارید، در بخش ارسال نظرات با ما و همراهان دیباگ در میان بگذارید. برای استفاده از نرم افزار اودو در بخش انبارداری می‌توانید روی کمک کارشناسان دیباگ حساب کنید. کارشناسان ما راهنمایی‌های لازم را در این زمینه در اختیار شما قرار می‌دهند. 

سوالات متداول

  • تاریخچه انبارداری به چه زمانی برمی‌گردد؟

تاریخچه انبار حدودا به 2000 سال قبل برمی‌گردد.

  • چه کسانی برای اولین بار از انبار استفاده کردند؟

رومی‌ها اولین کسانی بودند که برای نگهداری کالا و خدمات از انبار استفاده کردند.

  • چه زمانی برای اولین بار از اصلاح انبار استفاده شد؟

اولین استفاده از اصطلاح "انبار" را می‌توان به بریتانیا در دهه 1300 نسبت دارد.

  • آینده صنعت انبارداری به چه سمت و سویی می‌رود؟

با کمک نرم افزار اودو، هوش مصنوعی (AI)، اینترنت اشیا (IoT)، یادگیری ماشینی و تجزیه و تحلیل پیشرفته می‌توان آینده خیلی خوبی در صنعت انبارداری داشت. 


ارسال دیدگاه

ورود به سیستم یک نظر بنویسید

چطور می تونیم کمکتون کنیم؟