مراحل و نحوه راه‌اندازی استارت‌آپ در ایران

مطمئنا واژه استارتاپ را این روزها زیاده شنیدید، اما شاید با آن آشنا نباشید. در این مقاله نحوه و چگونگی راه اندازی استارت آپ در ایران را به طور کامل با هم بررسی می‌کنیم.
23 خرداد 1402
مراحل و نحوه راه‌اندازی استارت‌آپ در ایران
علیرضا خدادادی

احتمالاً این روز‌ها واژه «استارت‌آپ» را زیاد شنیده‌ و مطمئناً تصوراتی نیز در مورد آن دارید. شاید شما نیز مانند برخی از افراد در جامعه، به دنبال شروع یک کسب‌وکار جدید و البته پردرآمد هستید. حضور در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام می‌تواند گزینه مناسبی برای شروع کار جدیدی باشد.
 
بنابراین، برای شروع این کار، ابتدا باید دررابطه‌با مراحل راه‌اندازی استارت‌آپ اطلاعات کافی داشته باشید تا در مسیر موفقیت گام بردارید. مطمئناً هنگام شروع کار، نیاز‌مند مشاوره افراد متخصصی هستید تا با دانش کافی، وارد این راه شوید.

نحوه راه‌اندازی استارت‌آپ

اکنون که تصمیم به شروع یک استارتاپ تازه گرفته‌اید باید از صفر تا صد شروع آن کار اطلاعات کامل داشته باشید؛ بنابراین استفاده از سخنان مشاوره کسب‌وکار می‌تواند مسیر موفقیت را به شما نشان دهد. شخص مشاور، چگونگی راه‌اندازی استارت‌آپ را برای شما بیان می‌کند تا از شما یک شخ​ص موفق و پول‌دار بسازد. از مهم‌ترین مراحل شروع استارتاپ جدید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

پیداکردن ایده و طرح تازه

بدون تردید اولین مرحله از مراحل راه‌اندازی استارت‌آپ برای شما، پیداکردن ‌ایده تازه و خوب است. البته برای رسیدن به یک ‌ایده عالی باید از فکر خود کمک بگیرید. همچنین نیاز‌ها و کمبود‌های موجود در جامعه را به‌درستی شناسائی کنید. مطمئناً شما با شناخت دقیق از جامعه و فکرکردن می‌توانید یک کسب‌وکار موفق را به وجود ‌بیاورید.

تحقیق‌کردن دررابطه‌با طرح

پس از اینکه طرح خود را مشخص کردید، زمان تحقیق‌کردن در مورد آن ‌ایده رسیده است. تحقیقاتی که دررابطه‌با آن ‌ایده انجام می‌دهید باید کامل و جامع باشد. زیرا شما قرار است برای انجام آن‌ ایده، سرمایه‌گذاری کنید. در مسیر تحقیقات خود، به دنبال این مسئله باشید که آیا طرح شما در بازار عملی است؟ در مرحله بعد با اشخاصی که قبلاً در این زمینه، کسب‌وکاری داشتند؛ صحبت کنید.
در صورت شکست‌خوردن آن‌ها، علت این عدم موفقیت را بپرسید. در مسیر تحقیقات خود به سراغ افرادی متخصصی بروید که در زمینه مشاوره برای راه‌اندازی کسب‌وکار، اطلاعات لازم را دارند. مطمئناً در مسیر تحقیقات خود، متوجه خواهید شد که ‌ایده شما کارایی لازم برای موفقیت را دارد یا خیر.

انواع استارتاپ در ایران

ساختن اولین نمونه از‌ ایده

درصورتی‌که فعالیت استارت‌آپ شما، تولید محصول یا فروش کالای خاصی است؛ می‌توانید کار خود را در یک محدوده مشخص شروع کنید. برای این کار، کافی است که چند نمونه اولیه تهیه کرده و سپس آن‌ها را برای فروش عرضه کنید. البته اگر کار شما در زمینه ارائه خدمات باشد، باید تحقیقات بیشتری در مراحل راه‌اندازی استارت‌آپ انجام دهید.

ارائه نمونه اولیه به افراد محدود

پس از ساخت نمونه‌های اولیه محصول خود، یک جامعه هدف نهایتاً ۱۰۰ نفری را در نظر گرفته و محصول تولید شده خود را به آن‌ها، ارائه دهید. درصورتی‌که کسب‌وکار شما بر پایه ارائه خدمات است؛ برای جامعه هدف خود یک پرسش‌نامه تهیه کنید.

انتخاب یک اسم

برای اینکه استارت‌آپ شما در ذهن افراد جامعه ثبت شود؛ حتماً یک اسم برای خود برگزینید. برای انتخاب اسم برند خود، باعجله رفتار نکنید. با صبر و تعقل، اسم زیبا و درعین‌حال با معنای را انتخاب کنید.

شروع فعالیت در شبکه‌های اجتماعی

پس از آن که برای استارتاپ خود، اسمی انتخاب کردید؛ سریعاً کار خود را شروع کنید. شما این امکان را دارید که در فضای مجازی مانند اینستاگرام یا تلگرام، فعالیت خود را آغاز کنید. در این مرحله برای اینکه فعالیت خود را کمی گسترش دهید یا تبلیغات لازم دررابطه‌با محصول یا خدمات خود ارائه دهید، باید یک گروه تشکیل دهید تا در مسیر رسیدن به موفقیت در کنار شما باشند.

ثبت ‌ایده

پس از آنکه بازخورد مثبتی از جامعه هدف کوچک به دست‌ آورید، اکنون نوبت به ثبت ‌ایده خواهد رسید. مطمئناً پس از طی این مرحله از مراحل راه‌اندازی استارت‌آپ و ثبت ‌ایده خود، هیچ شخصی دررابطه‌با طرح شما نمی‌تواند ادعای کذب داشته باشد. برای انجام ثبت ‌ایده خود می‌توانید از مشاوره مدیریت کسب‌وکار کمک بگیرید تا مالکیت معنوی طرح شما حفظ شود.

استفاده از استارتاپ

جذب سرمایه‌گذار

در صورتی سرمایه کافی برای شروع کار خود ندارید، نگران نباشید؛ می‌توانید با جذب یک سرمایه‌گذار، کسب‌وکار خود را شروع کنید. امروزه بیش‌تر استارت‌آپ‌ها برای شروع کار خود، از سرمایه‌گذار استفاده می‌کنند. مطمئناً شخص سرمایه‌گذار، پرسش‌هایی دررابطه‌با کار از شما می‌پرسد؛ بنابراین در این زمان باید اطلاعات زیادی داشته باشید تا اطمینان لازم را به شخص سرمایه‌گذار ارائه دهید و اعتماد او را جلب کنید. 

راه‌اندازی کسب‌وکار

اکنون که تمام مرحله‌های راه‌اندازی استارتاپ در ایران را به‌درستی طی کرده‌اید، می‌توانید کار خود را شروع کنید. بدون شک با طی‌کردن تک تک مراحل راه‌اندازی استارت‌آپ و تلاش بسیار، می‌توانید به قله‌های موفقیت برسید.

دلایل شکست استارتاپ

امروزه باتوجه‌به گسترش استفاده از فضای مجازی و اینترنت، کسب‌وکارهای بسیاری راه‌اندازی شده‌اند. بدون تردید بخشی از این استارت‌آپ‌ها در مسیر کاری خود، با شکست مواجه خواهند شد. مطمئناً برای شکست این کسب‌وکارها، دلایل بسیاری وجود دارد که اطلاع داشتن از این دلایل و حل‌کردن آن‌ها، می‌تواند برای شما مفید باشد. در ادامه به بیان برخی از دلایل شکست استارت‌آپ‌ها، پرداخته شده است.

بازخورد نامناسب جامعه هدف با نمونه اولیه

یکی از مراحل مهم در راه‌اندازی کسب‌وکار، ساخت نمونه اولیه و بررسی بازخورد جامعه هدف با آن است. درصورتی‌که جامعه هدف شما بازخورد مناسبی با نمونه اولیه نداشتند، نباید کار خود را ادامه دهید. در چنین موقعیتی بهتر است کمی فکر کنید تا با انجام تغییرات جزئی در‌ ایده خود، مجدداً وارد عرصه رقابت شوید. اگر نگاه‌های جامعه هدف، تغییر کرد؛ وارد مراحل بعدی راه‌اندازی کسب‌وکار شوید.

ناتوانی در جذب سرمایه‌گذار

برای شروع یک کسب‌وکار، سرمایه به‌اندازه ایده مهم است. وجود سرمایه و سرمایه‌گذار می‌تواند کسب‌وکار کوچک شما را بزرگ کند. درصورتی‌که در زمینه جذب سرمایه‌گذار ناموفق باشید، امکان تبلیغ یا جذب نیرو‌ها کارآمد را نداشته و در نهایت، شکست شما حتمی خواهد بود.

انواع استارتاپ

طرح ناکارآمد

بدون شک مهم‌ترین دلیل شکست یک استارتاپ، ‌ایده اشتباه است. کسب‌وکارها بر اساس ‌ایده، راه‌اندازی می‌شوند؛ بنابراین در صورت نبودن بازار مناسب برای فروش آن‌ ایده، شکست‌خوردن در این مسیر اجتناب‌ناپذیر است. مطمئناً دلیل وجود مرحله تحقیقات در مراحل راه‌اندازی استارت‌آپ این است که ایده و طرح اولیه، به‌درستی مورد ارزیابی قرار بگیرد.

عدم مهارت لازم

یکی از اصلی‌ترین دلایل شکست یک کسب‌وکار، نداشتن مهارت لازم و کافی در آن زمینه است؛ بنابراین قبل از شروع و گسترش استارت‌آپ خود، اطلاعات و دانشتان را دررابطه‌با ایده خود افزایش دهید. هراندازه مهارت و اطلاعات لازم در مورد کسب‌وکار خود داشته باشید، مسیر موفقیت را با سرعت بیشتری طی می‌کند. در غیر این صورت هر لحظه، باید منتظر شکست در کار خود باشید.

تیم کاری ضعیف

جذب نیرو کارآمد و متخصص، از اصلی‌ترین مباحث برای موفقیت بیان شده است. در صورت نبود افراد متخصص در کسب‌وکار شما، دیر یا زود باید منتظر شکست استارت‌آپ خود باشید.

عدم کیفیت محصول یا خدمات

برای جذب مشتریان و مخاطبان بیشتر، ارائه محصول یا خدمات باکیفیت حائز اهمیت بوده و همچنین برای رسیدن به موفقیت کسب‌وکار لازم است؛ بنابراین در صورت که استارتاپ شما، محصولات بی‌کیفیت ارائه می‌دهد؛ نباید انتظار درآمد داشته باشید. زیرا با ارائه خدمات و محصولات بی‌کیفیت، مخاطبان دیگر اعتمادی به برند شما نخواهند داشت.

سخن پایانی

درصورتی‌که قصد راه‌اندازی یک کسب‌وکار جدید و نیاز به مشاوره کسب و کار دارید، حتماً یک طرح کارآمد در ذهن خود داشته باشید. مطمئناً با داشتن این طرح کارآمد و انجام تحقیقات لازم، می‌توانید استارت‌آپ موفقی را پایه‌گذاری کنید. البته برای رسیدن به موفقیت، باید تک تک مراحل راه‌اندازی استارت‌آپ را طی کنید. بدون تردید در طول فراینده راه‌اندازی استارتاپ، استفاده از مشاوره کسب‌وکار در تهران و یا مشاور کسب و کار آنلاین نیز لازم است. زیرا این عزیزان با تخصص و دانش خود، اطلاعات لازم برای موفقیت را به شما ارائه می‌دهند.

راه اندازی استارتاپ در ایران


ارسال دیدگاه

ورود به سیستم یک نظر بنویسید

چطور می تونیم کمکتون کنیم؟