بررسی تفاوت‌های‌ بیزینس کوچینگ و مشاور کسب و کار

تفاوت اصلی کوچینگ و مشاوره در چیست؟ یکی از سوالات اساسی صاحبان کسب‌و‌کار این است که کوچینگ کسب و کار برایشان بهتر است یا مشاوره کسب و کار؛‌که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت.
30 بهمن 1401
بررسی تفاوت‌های‌ بیزینس کوچینگ و مشاور کسب و کار
محمدمهدی نیک اختر
| 1 توضیح

بیزینس کوچینگ (Business Coaching) و مشاوره کسب‌ و کار، هر دو اهداف‌ یکسانی دارند، از همین رو برخی بررسی تفاوت بیزینس کوچ و مشاور کسب و کار را نادیده می‌گیرند؛ اما باید گفت که این دو، هر یک راه‌های متفاوتی را برای رسیدن به هدف خود انتخاب می‌کنند. در هر دو خدمت، هدف اصلی، کمک به کارآفرین یا مدیر یک کسب و کار، برای رسیدن به اهداف عملکردی می‌باشد. این اهداف عملکردی ممکن است افزایش سودآوری، بازاریابی جدید، اجرای استراتژی، تغییر در ساختارهای سازمانی، بهبود شرایط برنامه‌های یادگیری و توسعه کارکنان باشند. ما در این مقاله قصد داریم تا به بررسی تفاوت بیزینس کوچ و مشاور کسب و کار بپردازیم.

کوچینگ کسب و کار چیست؟

برای بررسی تفاوت بیزینس کوچ و مشاور کسب و کار، باید نکات مربوط به آن را مورد بررسی قرار‌ دهیم. چندین عامل باعث استفاده از کوچینگ کسب و کار و آموزش می‌شود. همانطور که روز‌ به روز کسب و کارها پیچیده‌تر شده و سرعت تغییرات افزایش‌ یافته، به همان نسبت نیاز به مشاوره مدیریت کسب و کار نیز در شرکت‌ها‌ و سازمان‌ها حس می‌شود. امروزه مدیران کسب و کارها، حاضر اند برای گرفتن راهنمایی و عبور از مشکلات پیچیده، هزینه‌های بالایی را متحمل شوند. دیگر وقتی برای «یادگیری هنگام انجام امور» یا عارضه یابی سازمانی و آزمون و خطا برای «یادگرفتن از طریق اشتباهات» وجود ندارد.
استفاده و اهمیت رو به رشد فن‌اوری نیز یکی از علت‌های مهم استفاده از خدمات مشاوره کسب و کار است. همراهی با تغییرات فن‌آورانه، برای همه کسب و کارها بسیار دشوار بوده و داشتن مهارت‌های لازم برای استفاده موفقیت‌آمیز از فن‌آوری‌های جدید، فراتر از توانایی‌های بیشتر کسب و کارهای کوچک است. به همین دلیل است که همه صاحبان کسب و کارها، می‌گویند که باید برای استفاده از کوچینگ بیزینس، هزینه‌هایی را متحمل شد.

تفاوت کوچینگ و مشاوره

به طور کلی، تفاوت بیزینس کوچ و مشاور کسب و کار، در بطن سازمان‌ها معنا پیدا می‌کند. کوچینگ و مشاوره، دو حوزه جدا از هم‌ای هستند که سعی دارند به افراد برای رشد بیشتر و راحت‌تر کمک کنند. هر دوی این زمینه‌ها، سعی می‌کنند تا افراد را به سمت موفقیت سوق دهند، شرایط کاری آنان را بهتر کنند و راه حل‌های ماندگاری را برای مشکلات افراد پیدا کنند. اما آنچه باید دانست این است که، «تفاوت اصلی کوچینگ و مشاوره در چیست؟» چراکه هر کدام از این دو، هدف جداگانه‌ای دارند و برای دسته‌های گوناگونی از مشکلات و چالش‌های افراد تنظیم شده‌اند. قبل از اینکه به بررسی تفاوت بیزینس کوچینگ با روش‌های دیگر بپردازیم، ابتدا لازم است تعریف مختصری از هر کدام از این دو حوزه را در یاد داشته باشیم.

کوچینگ 

برای اینکه تفاوت بیزینس کوچ و مشاور کسب و کار را درک کنیم، در اولین مرحله بیایید نگاهی به تعریفی خلاصه از کوچینگ بی‌اندازیم. کوچینگ، یک ابزار خودسازی بوده که در آن یک کوچ، به افراد کمک می‌کند تا به درستی اهداف و مشکلات خود را بشناسند، از محیط خود آگاه شوند و بهترین راهکار را برای بهبود شرایط پیدا کنند. در اصل هدف کوچینگ. بهبود مهارت‌های مدیریت زمان، سخنرانی در جمع، عزت نفس. توانایی‌ رهبری و افزایش اعتماد به نفس است که توسط متخصصین کوچینگ به مراجعین آموزش داده می‌شود.

بیزینس کوچینگ و مشاوره کسب و کار

مشا‌وره

بررسی ویژگی‌ها و وظایف یک مشاور، برای بررسی تفاوت بیزینس کوچ و مشاور کسب و کار‌ ضروری است. یک مشاور فردی است که در زمینه‌های گوناگون شغلی به کمک افراد می‌شتابد. در اصل افراد از دانش یک مشاور، بهره گیری می‌کنند تا مشکلات و چالش‌های خود را برطرف کنند. در فرایند جلسات با یک مشاور، مشاورین به‌ جای اینکه به فرد کمک کنند تا خودش راهکار مناسب را پیدا کند، خودشان راهکار کارامد را به فرد پیشنهاد می‌کنند.

تفاوت‌ اصلی کوچینگ و مشاوره در چیست؟

با ذکر توضیحات اولیه در رابطه با تفاوت بیزینس کوچ و مشاور کسب و کار، در این قسمت به تفاوت‌های اصلی کوچینگ و مشاوره می‌پردازیم:
1. تفاوت از لحاظ جلسات
2. تفاوت از نظر نوع عملکرد
3. تفاوت از نظر تمرکز بر حوزه‌ها
4. تفاوت به لحاظ تخصص
5. تفاوت از لحاظ نوع تغییر
6. تفاوت از نظر مدت زمان
7. تفاوت از لحاظ نوع تعهد

1- تفاوت از لحاظ جلسات

اولین تفاوت بیزینس کوچ و مشاور کسب و کار، تعداد افرادی‌ست که با آن‌ها در ارتباط هستند. اگرچه ممکن است جلسات کوچینگ برای همه افراد یک سازمان برگزار شود، اما همچنان وظیفه اصلی کوچ این است که با یکی از اعضاء سازمان یا شرکت صحبت کند و روندی را پیش بگیرد که باعث توسعه فردی دانشجو شود. از همین رو، این جلسات گروهی نبوده و به صورت تک تک برگزار می‌شوند.
این در حالتی است که جلسات مشاوره اغلب گروهی تشکیل شده و یک مشاور مواردی را در هر جلسه بازگو می‌کند که برای تصمیمات و کارهای گروهی سازمان مفید به نظر می‌رسد.

2- از نظر نوع عملکرد

دومین تفاوت بیزینس کوچ و مشاور کسب‌ و کار این است که، یک کوچ. در حوزه کوچینگ سعی می‌کند تا توانایی‌های فردی مراجعین‌اش را از طریق تعیین هدف یا مسئولیت‌پذیری برای حل مشکلات گوناگون، تصمیم گیری‌های مناسب و برخورد با مسائل مختلف، در محیط کار بیشتر کند. اما یک مشاور، به صورت‌ کاملاً مستقیم از طریق آموزش‌های لازم، راهکارهایی ارائه می‌کند تا مشکلات فرد در حوزه‌های گوناگون در محیط کار برطرف شود.
در اصل تفاوت کوچینگ و مشاوره در این است که کوچینگ، راه حل مناسبی برای حل مسائل ارائه نمی‌دهد، اما یک مشاور، مستقیماً به ارائه راه حل می‌پردازد اما برای بیشتر و بهتر کردن توانایی‌های فردی، کاری انجام نمی‌دهد.

مشاوره کسب و کار

3- فرق از نظر تمرکز بر‌ حوزه‌ها

دیگر تفاوت بیزینس کوچ و مشاور کسب و کار، بر روی نقطات تمرکز کار و پروسه کاری می‌باشد. کوچینگ، اغلب روی توسعه فردی تمرکز می‌کند؛ بدان صورت که همه راهکارها را به کار می‌برد تا شخص بهترین تصمیم را بگیرد، بهترین جایگاه را بیابد، بهترین مسیر را پیدا کند و در نهایت میزان رضایت او از زندگی بالا می‌رود. این راهکارها می‌توانند، روی همه جنبه‌های زندگی فرد تاثیرگذار باشند.
اما مشاور، روی یک مشکل خاص تمرکز کرده و تلاش‌های او مبتنی بر داده‌های اولیه می‌باشد؛ از همین رو، گرفتن نتیجه از فعالیت مشاوره راحت‌تر خواهد بود.

4- تفاوت‌هایی به لحاظ تخصص

چهارمین تفاوت بیزینس کوچ و مشاور کسب و کار از نظر تخصص می‌باشد. تخصص یک کوچ، توسعه مهارت‌های فردی مثل بهبود مهارت تصمیم‌گیری، افزایش ارتباطات اجتماعی و سازماندهی کارهاست؛ در حالی که یک مشاور، باید تخصص مشخصی در حوزه‌های گوناگون مثل حسابداری، مدیریت یا برنامه‌ریزی داشته باشد تا بتواند زمانی که فرد به مشورت احتیاج دارد، به او راهکار نشان داده و کمک رساند. برای این منظور، در بیشتر مواقع. مشاور مدرک یا گواهینامه‌های خاصی دارد.

5- متفاوت بودن از لحاظ نوع تغییر

نکته بعدی در مورد تفاوت بیزینس کوچ و مشاور کسب و کار، تغییراتی است که هر کدام از آن‌ها ایجاد می‌کنند. هنگامی که بخواهیم تغییراتی را در رفتار، مدیریت زمان و ارتباطات افراد ایجاد کنیم، نیاز به یک مربی در حوزه کوچینگ داریم. ولی اگر بخواهیم آموزش‌های مشخصی را در یک سازمان به فرد یا افرادی معین بدهیم، باید از یک مشاور کمک بگیریم.
به همین علت است که یک مربی، باید آموزش‌های خود را نسبت به هر فرد و نقاط ضعف و قوت‌اش، شخصی‌سازی کند. اما یک مشاور می‌تواند که یک نوع آموزش را برای دسته‌ای از افراد به کار بگیرد.

بیزینس کوچینگ در کسب و کار

6- فرق از نظر مدت زمان

دیگر تفاوت بیزینس کوچ و مشاور کسب و کار، مربوط به طول مدت دوره‌های آموزشی آن‌ها است. دوره‌های کوچینگ، اغلب تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که مشکل فرد در یک زمینه به‌ طور کامل بر طرف شود. حتی در میانه راه نیز، اگر فرد احساس راحتی نکند می‌تواند جلسات خود را با فرد دیگری در حوزه کوچینگ ادامه دهد. برنامه‌ای که برای هر جلسه تنظیم می‌شود نیز بر اساس نیاز مراجع خواهد بود؛ چراکه فرد باید بر اساس پیشرفت و تمریناتی که انجام داده است، درخواست تنظیم برای جلسه بعدی را داشته باشد.
اما جلسات مشاوره، زمانی تمام می‌شود که آموزش‌ها تکمیل شوند. زمان و تعداد جلسات نیز اغلب بر حسب نظر مشاور مشخص می‌شوند.

7- متفاوت بودن از لحاظ نوع تعهد

تفاوت بیزینس کوچ و مشاور کسب و کار، در نوع تعهد نیز به چشم می‌خورد. میزان پیشرفت در جلسات کوچینگ، اغلب مربوط به تعهد مراجع است؛ زیرا تنها زمانی بهبودی و توسعه فردی در شخص ایجاد می‌شود که خود او عمیقاً آن را درخواست کند. در این بین، یک کوچ تنها می‌تواند ذهن فرد را برای ایجاد این تغییرات باز کند. اما در جلسات مشاوره، تعهد یادگیری در یک حوزه مشخص بر عهده مشاور است؛ در اصل مشاور، فرد اجرا کننده بوده و باید نکات مهم در زمینه‌ای خاص را به مراجع یاداور شود. در این بین، نقش مراجع حمایت از مشاور و رعایت نکاتی‌ست که او بیان می‌کند.

جمع بندی

همانطور که در متن بالا گفته شد، مشاوره مدیریت سازمان به مدیران کسب و کارها کمک می‌کند تا به بهترین شکل، شرکت یا سازمان خود را مدیریت کنند و همواره رو به جلو در حال حرکت باشند. تفاوت بیزینس کوچ و مشاور کسب و کار در نتیجه نهایی جلساتی مشخص می‌شود که افراد با این متخصصین دارند؛ شما می‌توانید باتوجه به نیاز خود، بیزینس کوچ (Business Coach) یا مشاوری مناسب را انتخاب کنید.

سوالات متداول

بیزینس کوچینگ چیست؟

بیزینس کوچینگ، یکی از مهم‌ترین انواع کوچینگ بوده که برای هدایت مدیران و صاحبان تجارت‌های گوناگون به سمت رشد و توسعه بهتر، مورد استفاده قرار می‌‌گیرد.

از بین کوچینگ و مشاوره کدام بهتر است؟

این رو حوزه تفاوت‌های ریشه‌ای باهم دارند، شما باید باتوجه به شرایط مورد نظرتان، بهترین گزینه را انتخاب کنید.


روش های مشاوره کسب و کار


ارسال دیدگاه

ورود به سیستم یک نظر بنویسید

چطور می تونیم کمکتون کنیم؟