اهمیت رشد کارکنان در سازمان + نحوه آموزش کارکنان

نقش آموزش در سازمان ها یکی از دلایل رشد بیزینس است. در این مقاله به دلایل نیاز به آموزش کارکنان و اصول آموزش کارکنان  به طور کامل خواهیم پرداخت.
25 تیر 1402
اهمیت رشد کارکنان در سازمان + نحوه آموزش کارکنان
علیرضا خدادادی
| 1 توضیح

تبدیل کردن توسعه کارکنان به بخشی کلیدی از فرهنگ شرکت تضمین می‌کند که کارگران از بهترین شیوه‌های صنعت به‌روز می‌مانند و مهارت‌های جدید را می‌آموزند. این به نوبه خود باعث افزایش تعامل کارکنان و جذب استعدادهای برتر می‌شود. در این راهنما، ابتدا بررسی خواهیم کرد که اهمیت رشد کارکنان به چه معناست. سپس، جنبه‌های مختلف دیگر آن، از جمله مزایای آن برای سازمان، و روش‌ها و رویکردهای مختلف برای توسعه کارکنان را هم بررسی خواهیم کرد. در این مقاله همراه ما باشید.

اهمیت رشد کارکنان

به‌عنوان متخصصان منابع انسانی (HR) یا متخصصان یادگیری و توسعه (L&D)، کارکنان یکی از گران‌بهاترین "دارایی" شرکت‌ها هستند که ما با آن سروکار داریم. منظور از اهمیت رشد کارکنان، فرآیندی است برای بهبود شایستگی‌ها و مهارت‌های موجود کارکنان و توسعه شایستگی‌های جدیدتر برای حمایت از اهداف سازمان در نظر می‌گیریم.

توسعه کارکنان فقط در مورد توسعه استراتژی‌های L&D سازمانی نیست. این کار چیزی بیش از اجرای آموزش اجباری کارکنان است و هنگامی که این کار به‌درستی انجام شود، حتی اگر توسعه کارکنان مستلزم سرمایه‌گذاری (زمان، تلاش و تامین مالی) از سوی شرکت باشد، این سرمایه گذاری‌ها در درازمدت بیشتر از آن سود خواهند برد.

به‌عنوان‌مثال، گاهی اوقات رها کردن یک کارمند با مهارت‌های محدود، یا توسعه آن مهارت‌ها مطابق با استانداردهای سازمان، هر دو برای شما هزینه دارد. با‌این‌حال، اگر این تلاش‌های توسعه منجر به حفظ طولانی‌مدت کارکنان شود، به لطف یک استراتژی توسعه کارمند سنجیده‌شده، این یک موقعیت برد-برد برای همه افراد درگیر در شرکت است.

اصول آموزش کارکنان

آموزش کارکنان صرفا یک عنصر خوب در مدیریت منابع انسانی نیست، بلکه یک امر ضروری است. از آموزش در مورد چشم‌انداز و ماموریت شرکت شما، تا آموزش انطباق، آموزش مهارت‌های نرم مانند مدیریت زمان، دانش کارکنان شما به طور مستقیم با موفقیت کسب و کار شما مرتبط است. در ادامه اصول و همچنین بهترین روش آموزش کارکنان را توضیح می‌دهیم.

اهمیت رشد کارکنان

هر روز تمرین کنید

مهمترین اصل آموزش کارکنان این است که آموزش را به‌عنوان یک فرآیند مداوم و نه یک رویداد واحد در نظر بگیرید. وقتی هر روز تمرین می‌کنید، در اصل آن آموزش بخشی از فرهنگ سازمان شما می‌شود. این بدان معنا نیست که کارمندان خود را جلوی کامپیوتر بنشینید تا هر روز 30 دقیقه تمرین کنند. 

راه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید آموزش را در برنامه‌های روزانه خود بگنجانید. نکات آموزشی روزانه ایجاد کنید که می‌تواند اطلاعات یا یادآوری‌های جاری را ارائه دهد، مقالات مرتبط را به اشتراک بگذارد و حتی کارمندان را تشویق کند تا در وبینارها ثبت نام کنند.

اهداف آموزشی ایجاد کنید

اهداف یادگیری مشخص می‌کند که کارمندان شما پس از تکمیل یک برنامه آموزشی قادر به انجام چه کاری خواهند بود. اهداف چند لایه هستند. شما باید برای برنامه آموزشی کلی خود، برای موضوعات آموزشی گسترده، برای دوره‌های فردی، و برای بخش‌هایی در آن دوره‌ها اهدافی داشته باشید. 

همچنین می‌توانید برای هر یک از کارمندان خود اهداف فردی تعیین کنید. در مورد این اهداف با کارمندان بحث کنید و بازخورد آن‌ها را در مورد آنچه که آن‌ها احساس می‌کنند، دریافت کنید. وقتی کارمندان از انتظارات شما و اهدافی که برای رسیدن به آنها کار می‌کنند آگاه باشند، به احتمال زیاد خودشان را به کار می‌گیرند و به خوبی عمل می‌کنند.

اهمیت رشد کارکنان

به فکر رفع شکاف‌های مهارتی سازمان باشید

اغلب، دانستن اینکه کجا باید اصول آموزش کارکنان خود را اعمال کنید، آسان است. شما باید یک تجزیه و تحلیل کامل شکاف مهارتی انجام دهید تا زمینه‌های خاصی را شناسایی کنید که در آن کارکنان فاقد مهارت‌های مورد نیاز برای موفقیت هستند. به نشانه‌های آشکار شکاف مهارت‌ها توجه داشته باشید: بررسی عملکرد ضعیف یا گزارش‌های رویدادهای کارکنان، پذیرش فناوری جدید یا نرم‌افزار و تغییرات کارکنان همه نشانه‌هایی هستند که نشان می‌دهند شکافی وجود دارد که باید برطرف شود.

یک پیام ثابت ارائه دهید

برای انتقال آموزش به محل کار، مهم است که همه کارکنان یک پیام ثابت دریافت کنند. سیستم مدیریت یادگیری مناسب (LMS) به شما کمک می‌کند تا این ثبات را ارائه دهید. در واقع، ثبات یکی از مزایای اصلی آموزش آنلاین است. همچنین مهم است که مطمئن شوید که مدیران، مربیان و راهنماها پیامی ثابت در طول آموزش در حین کار ارائه می‌دهند. 

چک لیست‌ها، الگوها و امضاهای مدیر در LMS همگی می‌توانند برای اطمینان از اینکه همه موضوعات در طول آموزش حین کار پوشش داده شده‌اند، استفاده شوند.

روش‌های یادگیری ترکیبی را امتحان کنید

هیچ راه درستی برای آموزش وجود ندارد. هرکس سبک یادگیری متفاوتی دارد، به‌همین دلیل است که فهرست اصول اولیه آموزش کارکنان شامل ارائه آموزش به روش‌های مختلف است. وقتی روش‌های یادگیری ترکیبی را پیاده‌سازی می‌کنید، آموزش شما به طور کلی مؤثرتر خواهد بود. 

یادگیری ترکیبی می‌تواند اشکال مختلفی داشته باشد؛از جمله ترکیب ماژول‌های آموزشی آنلاین با فرصت‌هایی برای ایفای نقش، آموزش در حین کار یا آموزش کلاس درس در صورت لزوم. هیچ راه درست یا نادرستی برای ایجاد یک استراتژی یادگیری ترکیبی وجود ندارد، بنابراین؛ به دنبال گزینه‌های یادگیری باشید که برای شما و کارمندانتان بهترین کار را دارند و مرتبا آن گزینه‌ها را ارزیابی کنید تا مطمئن شوید که بهترین گزینه‌ها باقی می‌مانند. به یاد داشته باشید که نقش آموزش در سازمان ها باعث می‌شود که سازمان شما بتواند به موفقیت بالایی برسد.

اهمیت رشد کارکنان

مسیرهای یادگیری سفارشی ایجاد کنید

در حالی که دوره‌های آموزشی زیادی برای همه کارمندان اجباری خواهید داشت، مسیرهای یادگیری کلی را می‌توان برای هر کارمند بر اساس اهداف توسعه شغلی خاص آن‌ها سفارشی کرد. همچنین می‌توانید از مسیرهای یادگیری سفارشی به‌عنوان راهی برای ارتقاء مهارت یا مهارت مجدد کارکنان استفاده کنید. مسیرهای یادگیری که باید در نظر گرفته شوند عبارتند از: 

 • یک مسیر یادگیری جهت‌گیری برای تمام آموزش‌هایی که یک کارمند جدید نیاز دارد.
 • یک مسیر مدیریتی برای کارکنانی که پتانسیل رهبری را نشان می‌دهند.
 • یک مسیر یادگیری انطباق برای برنامه‌ریزی با آموزش تجدید سالانه و اطمینان از اینکه کارکنان همیشه در مورد رعایت الزامات به‌روز هستند.

اهمیت رشد کارکنان

یک استراتژی توسعه کارکنان با دقت فکر شده در سطوح مختلف مهم است و هنگامی که به خوبی اجرا شود، می‌تواند مزایای متعددی را برای همه طرف‌های ذینفع، از جمله کارکنان، مدیران منابع انسانی و سازمان گسترده‌تر به همراه داشته باشد.

برخی از این مزایا عبارتند از:

1. باعث بهبود عملکرد سازمان می‌شود

برای اینکه شرکت‌ها در جایگاه خود رقابتی باقی بمانند، سازمان باید به عملکرد بهتر از رقبا ادامه دهد. توسعه کارکنان می‌تواند به سازمان کمک کند تا انتظارات عملکرد را برآورده کند  و حتی از آن فراتر رود.

در گزارشی در سال 2017، با تمرکز بر تأثیر توسعه کارکنان بر عملکرد، CSO Insights (بخش تحقیقاتی Miller Helman Group) نشان داد که چگونه توسعه مدیر فروش می‌تواند معیارهای عملکرد مانند دستیابی به سهمیه، دستیابی به درآمد و نرخ برنده را به شدت بهبود بخشد. 

در برخی موارد، سرمایه‌گذاری کمتر از 500 دلار در توسعه کارمندان، 46.1٪ بهبود نرخ سود را به همراه داشت، در حالی که سرمایه‌گذاری 5000 دلاری، 51.4٪ برنده‌های بیشتری را برای شرکت به همراه داشت.

اهمیت رشد کارکنان

2. می‌توانید شرایط غیر منتظره را بهتر مدیریت کنید

محیط کسب و کار امروز همه چیز در مورد تغییر مداوم است و این تغییر نه تنها چالش‌هایی (برای نیروی کار) به همراه دارد، بلکه اگر به‌درستی مدیریت شود، فرصت‌های غیرمنتظره قبلی را هم باز می‌کند. بنابراین؛ برای نیروی کار حیاتی است که بتواند موقعیت‌های همیشه در حال تحول را به‌سرعت و به‌طور موثر مدیریت کند.

بیش از دو سوم رهبران کسب و کار معتقدند که اگر شرکت آن‌ها تا سال 2020 به‌طور‌قابل‌توجهی دیجیتالی نشود، دیگر رقابتی نخواهد بود.

3. فرهنگ یادگیری در داخل سازمان به جذب کارکنان جدید و بهبود وفاداری کمک می‌کند

متخصصان منابع انسانی می‌توانند این واقعیت را تأیید کنند که فقط تبلیغ فرصت‌های شغلی کافی نیست. برای کارمندان بالقوه به همان اندازه مهم است که بخواهند برای آن پست‌ها درخواست دهند.

 اگر دومی وجود نداشته باشد، شرکت‌ها بهترین‌ها و باهوش ترین‌ها را جذب نخواهند کرد تا به آنها کمک کند رقابتی باقی بمانند. کمک به رشد استعداد کارکنان، از جمله از طریق تاکتیک‌هایی مانند برنامه‌های توسعه شخصی، یک محیط کاری بسیار جذاب ایجاد می‌کند. بر اساس این مطالعه، چنین سازمان‌هایی که دارای فرهنگ یادگیری بالغ هستند، سه برابر بیشتر احتمال دارد که از این واقعیت به عنوان ابزاری برای استخدام استفاده کنند. 

4. باعث صرفه‌جویی در پول از طریق حفظ کارکنان خواهد شد

سرمایه‌گذاری در برنامه‌های توسعه مهارت‌های کارکنان داخلی برای اطمینان از اینکه نیروی کار می‌تواند کاری را که باید انجام دهد، مهم است. با‎ این ‎حال، توسعه کارکنان همچنین می‌تواند در درازمدت یک پس‌انداز بزرگ پول برای سازمان شما باشد.

درنظر داشته باشید که فقدان پیشرفت شغلی در آینده یکی از عوامل اصلی فرسودگی کارکنان است که توسط 40 درصد از کارمندان ترک به عنوان عامل نارضایتی در شغلشان ذکر شده است.

انواع آموزش سازمانی

هر شرکتی که در آموزش محل کار سرمایه گذاری می‌کند، در اصل روی موفقیت خودش سرمایه گذاری می‌کند. همانطور که تکنولوژی روزانه تغییر می‌کند، کارکنان از سازمان‌ها انتظار دارند که با برنامه‌های آموزشی آموزنده مستمر از آن‌ها حمایت کنند تا آن‌ها را با آخرین فرآیندها، روندها و فناوری‌های صنعت به‌روز نگه دارند.

اهمیت رشد کارکنان

انواع مختلف روش‌های آموزش کارکنان بر تقویت مهارت‌های مختلف برای کارکنان برای بهبود عملکرد و میزان بهره‌وری، و همچنین ارتقاء مهارت و مهارت مجدد آنها برای آماده‌سازی برای آنچه در آینده از آن‌ها می‌خواهد تمرکز دارد. تسهیل فرهنگ آموزشی مداوم در محل کار، محیط کاری سازگار، انعطاف‌پذیر، جذاب و سازنده را برای کارمندان شما ایجاد می‌کند. آموزش سازمانی انواع مختلفی دارد که عبارت‌اند از:

 • آموزش آشناسازی
 • آموزش استخدامی
 • آموزش تمکین حقوقی
 • آموزش محصول
 • آموزش رهبری
 • آموزش فنی
 • آموزش تصمین کیفیت
 • آموزش فروش
 • آموزش مهارت‌های نرم
 • آموزش تیمی
 • آموزش تنوع
 • آموزش جهت‌یابی
 • آموزش حضوری
 • آموزش انطباق
 • و...

آموزش در محل کار، کارکنان را قادر می‌سازد تا دانش مورد نیاز برای انجام وظایف خود را در حین مشارکت در سازمان خود به دست آورند. این برنامه‌های آموزشی برای کمک به کارکنان برای یادگیری مجموعه مهارت‌های مختلف برای انجام کارآمد وظایف روزانه، بهبود عملکرد کلی، توسعه کارایی در شغل خود و اجتناب از نقض قوانین و مقررات طراحی شده‌اند.

اهمیت رشد کارکنان

با ارائه آموزش و پشتیبانی جامع، سازمان‌ها می‌توانند اطمینان حاصل کنند که کارکنان مولد و متعهد هستند که این موضوع منجر به حفظ و رضایت شغلی بیشتر در طول زمان می‌شود.

سخن پایانی

در این مقاله در مورد اهمیت رشد کارکنان و همچنین دلایل نیاز به آموزش کارکنان صحبت کردیم. اهمیت رشد کارکنان برای حفظ بهره‌وری، کارائی، پتانسیل شرکت و همچنین پیشرفت سازمان بسیار مهم است؛ وقتی که شما به‌عنوان مدیر یک شرکت به این موضوع دقت داشته باشید، کارکنانی خوشحال، کارآمد و باانگیزه دارید که می‌توانند به‌صورت مستقیم در موفقیت شرکت تاثیرگذار باشند. باوجود همه این موارد گفته شده اگر بازهم سوالی در این زمینه دارید، می‌توانید در بخش ارسال نظرات با ما به اشتراک بگذارید.


ارسال دیدگاه

ورود به سیستم یک نظر بنویسید

چطور می تونیم کمکتون کنیم؟