حیاتی‌ترین روش‌ها و استراتژی‌ انبارداری که باید بدانید!!

استراتژی انبارداری منحصر به فرد، بر اساس نوع کسب و کار، حجم سفارشات و سرعت ارسال، جهت افزایش رضایت مشتریان انتخاب شود. در این مقاله به این روش‌های انبارداری می‌پردازیم.
13 دی 1402
حیاتی‌ترین روش‌ها و استراتژی‌ انبارداری که باید بدانید!!
علیرضا خدادادی

انتخاب بهترین روش و استراتژی انبارداری باتوجه به نوع کسب و کار شما، حجم و حتی نوع سفارشاتی که می‌گیرید، متفاوت است. شما باید روشی را انتخاب کنید که به شما کمک ‌کند محصولات را سریع‌تر ارسال کنید و در نهایت رضایت مشتری را داشته باشید. 

در این مقاله از دیباگ قرار است در مورد روش‌های انبارداری صحبت کنید. با ما همراه باشید.

چرا انتخاب بهترین روش و استراتژی انبارداری اهمیت دارد؟

در بازار رقابتی امروزی، انبارها به‌عنوان تاسیسات ذخیره‌سازی و مراکز توزیع و تکمیل عمل می‌کنند که مستقیما بر رضایت مشتری و سودآوری کسب‌وکار شما تأثیر می‌گذارند. عملیات انبارداری موثر، شامل استفاده از فناوری، تجزیه و تحلیل داده‌ها و تخصص انسانی برای ساده کردن عملیات است. 

اگر می‌خواهید در مورد انبارداری اطلاعات بیشتری داشته باشید، پیشنهاد ما به شما این است که مقاله «انبارداری چیست» را مطالعه کنید.

همانطور که تقاضاهای مصرف‌کننده تکامل می‌یابد و زنجیره‌های تامین پیچیده‌تر می‌شوند، مشاغل باید استراتژی‌های مدیریت انبار نوآورانه را اتخاذ کنند تا بتوانند بهترین عملکرد را در این زمینه داشته باشند. 

با انجام این کار، آن‌ها می‌توانند هزینه‌های سربار را کاهش دهند و از چالش‌های این صنعت جلوتر بمانند و در نهایت ارزش بی‌نظیری را به مشتریان و ذینفعان خود ارائه دهند.

بهترین روش و استراتژی‌های انبارداری کدام‌اند؟

روش‌های زیر می‌توانند به عنوان بهترین روش برای انبارداری باشند:

 • چیدمان و سازماندهی کارآمد: چیدمان انبار سازمان یافته تضمین می‌کند که محصولات به راحتی قابل دسترسی هستند، زمان بازیابی را کاهش می‌دهد و خطاها را به حداقل می‌رساند. هنگام طراحی چیدمان، عواملی مانند: تقاضای محصول، اندازه و وزن را در نظر بگیرید.
 • پیاده‌سازی سیستم‌های مدیریت موجودی: سیستم‌های مدیریت موجودی مدرن وظایفی مانند ردیابی، سفارش‌دهی و پیش‌بینی را خودکار می‌کنند و تضمین می‌کنند که انبارها محصولات مناسب را در مقادیر مناسب در زمان مناسب دارند.
 • ساده کردن فرآیند انجام سفارش: یک فرآیند ساده انجام سفارش، زمان تحویل را کاهش می‌دهد، تحویل به موقع را تضمین می‌کند و رضایت مشتری را به ویژه برای خدمات انجام تجارت الکترونیکی افزایش می‌دهد. این را می‌توان از طریق تکنیک‌هایی مانند: انتخاب دسته‌ای و انتخاب منطقه به دست آورد.
 • آموزش و توسعه مستمر کارکنان: کارکنانی که به خوبی آموزش دیده‌اند، کارآمدتر هستند و خطاهای کمتری مرتکب می‌شوند. جلسات آموزشی منظم می‌تواند آن‌ها را در مورد آخرین روش‌ها و فن آوری‌ها به روز نگه دارد.
 • تعمیر و نگهداری منظم تجهیزات: تعمیر و نگهداری منظم تجهیزات انبارداری می‌تواند بسیاری از هزینه‌های شما را کاهش دهد. 
 • اجرای اصول ناب: اصول ناب، مانند روش 5S، بر حذف ضایعات و بهبود فرآیندها تمرکز دارد که منجر به افزایش کارایی و کاهش هزینه‌ها می‌شود.
 • بهینه‌سازی فضای ذخیره‌سازی: به حداکثر رساندن فضای ذخیره‌سازی از طریق ذخیره‌سازی عمودی و قفسه بندی راهروهای باریک می‌تواند ظرفیت انبار را بدون گسترش افزایش دهد.
 • اجرای اقدامات کنترل کیفیت: اقدامات کنترل کیفیت، مانند ممیزی‌ها و بازرسی‌های منظم، اطمینان حاصل می‌کند که محصولات با استانداردها مطابقت دارند و احتمال خطا و بازگشت کالا را کاهش می‌دهند.

اهمیت کنترل موجودی انبار

پیشنهاد می‌کنیم کسانی که در حوزه انبارداری فعال هستند، این مقاله را از دست ندهند. همین الان این مقاله را بخوانید:

همین الان بخون!


از پیش‌بینی فروش استفاده کنید

بهترین روش و استراتژی‌ انبارداری، باعث بهبود عملیات سازمان‌ها می‌شود و همچنین موجب می‌شود تا محصولات با سرعتی که مشتریان نیاز دارند در انبار وجود داشته باشند. 

علاوه بر این حتی هزینه‌های کلی را کاهش دهند، از حداکثر ظرفیت استفاده کنند و خدمات انبار عمومی با کیفیت را تضمین کنند.

یکی از تاثیرگذارترین استراتژی‌های انبارداری که باید در برنامه‌ریزی خود گنجانده شود، استفاده از داده‌های فروش برای هماهنگ کردن تیم خود است. به پیش‌بینی‌های گذشته و آینده نگاه کنید تا متوجه شوید که در هر زمان چه تعداد سفارش وارد می‌شود. 

بهترین روش انبارداری

هزینه‌های خود را برآورد کنید

این امکان وجود دارد که سود خود را به سادگی با کاهش هزینه‌ها افزایش دهید. اما بدون نگاهی طولانی و دقیق به آنچه ماه به ماه نیاز دارید، نمی‌توانید در مورد استراتژی‌های انبارداری خود فعال باشید.

عملیات انبارداری را خودکار کنید

اتوماسیون یکی از بهترین استراتژی‌های انبارداری است که می توانید برای کارآمدتر کردن تیم خود از آن استفاده کنید. نوع اتوماسیونی که استفاده می‌کنید بر اساس مکان‌هایی است که برای اطمینان از صحت اطلاعاتی که از آن استفاده می‌کنید، به پشتیبانی عملیات یا تجزیه و تحلیل نیاز دارید.

مکان مناسب را انتخاب کنید

نیروی کار نیروی محرکه بسیاری از انبارها است. مطمئن شوید که مکانی را انتخاب کرده اید که به شما امکان می‌دهد به بهترین استعدادهای موجود برای نیازهای انبارداری خود دسترسی داشته باشید.

بعید است که کارکنان ساعتی در فواصل طولانی برای مشاغلی که می‌توانند به خانه نزدیکتر شوند رفت و آمد کنند. یک کارفرمای رقابتی مکانی را در مجاورت معقول نیروی کار خود در صورت امکان پیدا می کند.

موجودی‌های قدیمی خودتان را حذف کنید

از شر موجودی‌هایی خلاص شوید که جابه‌جایی آن‌ها خیلی طول می‌کشد یا اصلا جابه‌جا نمی‌شوند. فضایی که موجودی اشغال می کند فرصتی برای سود بیشتر برای شرکت شما است. با سیستم‌های هوشمند و انبارداری دوطرفه نرم افزار اودو، می‌توانید انبار خود را به بهترین شکل ساماندهی کنید. انبارداری دوطرفه اودو، دارای ورودی، خروجی یا تبدیل موجودی نیست.

حذف فرایند اضافی در انبارداری

در انبارداری، به کمک حذف روش‌های اضافی و با چند کلیک ساده، می‌توان کل فرایندهای انبارداری را انجام دهید. برای دیدن قابلیت‌های بیشتر در مورد اودو روی دکمه زیر کلیک کنید:

همین الان کلیک کن!


سعی کنید یک انبار متمرکز داشته باشید

یک استراتژی انبارداری محبوب، این تغییر از رویکرد کوچکتر منطقه ای به انبارداری است. به جای بسیاری از انبارهای کوچک غیرمتمرکز، شرکت‌ها ارزش تسهیلات بزرگ‌تری را می‌بینند که به همان پایگاه مشتری خدمت می‌کند. 

حمل و نقل، کارکنان، امنیت، کنترل آب و هوا، روشنایی، و غیره در نظر بگیرید – معمولا نگهداری از یک مرکز بزرگ نسبت به بسیاری از موارد کوچکتر هزینه کمتری دارد. به نوبه خود، این به معنای تدارکات مقرون به صرفه تر برای مشتریان است. 

در میان تمامی این نرم افزار، اودو بهترین نرم افزاری است که می‌توانید انتخاب کنید. با وجود این نرم افزار می‌توانید کارائی انبار خود را به حداکثر برسانید و تمامی عملیات انبارداری را به بهترین شکل و در کوتاه‌ترین زمان انجام دهید. 

استراتژی انبارداری

برون سپاری به اشخاص ثالث  داشته باشید.

برای شرکت‌هایی که می‌خواهند با اجاره فضایی برای نیازهایشان، مانند ذخیره‌سازی اضطراری یا ذخیره‌سازی موقت، برون‌سپاری کنند، این گزینه و روش پیشنهاد می‌شود. همچنین برای مشاغل کوچکتر با موجودی کمتر یا شرکت‌هایی که نیاز به انبارداری فصلی دارند، یک گزینه عالی است.

وقتی سازمان‌ها به اشخاص ثالثی مانند ما برون سپاری می‌کنند، سایر خدمات لجستیکی نیز به دنبال آن هستند. اینها شامل حمل و نقل کالا، حمل و نقل ریلی و دریافت، تحویل کانتینر و لجستیک صادرات واردات است. این روش برای مشتریانی که خواهان تدارکات با خدمات کامل بر اساس نیاز و با نرخ مقرون به صرفه هستند، به خوبی کار می کند.

انبارداری چیست؛ همه چیز در مورد اصول انبارداری

اصول انبارداری در کسب‌وکار را می‌توان یکی از مهمترین مفاهیم در بیزینس دانست که برای بیزینس‌های فروشگاهی، امری حیاتی شمارده می‌شود. همین الان این مقاله را بخوانید:

همین الان بخون!


از سیستم‌های نظارت الکترونیکی استفاده کنید

سیستم‌های نظارت الکترونیکی از سرقت داخلی و خارجی جلوگیری می کند. تعداد افرادی که نیاز به دسترسی به دارایی دارند را کاهش می‌دهد و در عین حال از آنها در برابر آسیب محافظت می‌کند. یک سیستم نظارت الکترونیکی برای جلوگیری از سرقت ایده‌آل است، اما برای نظارت بر آتش سوزی، سیل و سایر بلایای طبیعی نیز به خوبی کار می‌کند.

این کار به شما کمک می‌کند که مطمئن باشید که محصولات شما در انبار عمومی ایمن هستند. دوم، نیازی به پرداخت هزینه بیشتر برای کارکنان امنیتی یا پرداخت هزینه های مصنوعی به دلیل از دست دادن محصولات نیست. 

سخن پایانی

با در نظر گرفتن استراتژی‌های مناسب، انبارها می‌توانند به تعادل ظریفی بین کارایی و کاهش هزینه دست یابند. با تمرکز بر مدیریت بر عملیات و اجرای فرآیند فوق، انبارها می‌توانند اطمینان حاصل کنند که در اوج عملکرد خود باقی بمانند.

اگر از استراتژی‌ها و بینش‌های به اشتراک گذاشته شده در این وبلاگ الهام گرفته‌اید و می‌خواهید عملیات انبار خود را به سطح بعدی ارتقا دهید، ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم! همان‌طور که توضیح دادیم، نرم افزار انبارداری اودو می‌تواند با قابلیت و ویژگی‌هایی که دارد، بهترین گزینه برای شما باشد. 

می‌توانید با تیم کارشناسان ما تماس بگیرید تا به شما کمک کنیم که انبار شما کارآمدتر، مقرون به صرفه‌تر و موفق‌تر شود.

اگر با وجود همه این موارد گفته شده بازهم سوالی در این زمینه دارید، می‌توانید با شماره موجود در سایت با کارشناسان دیباگ تماس بگیرید. 

انبارداری اودو، شگفتی در فرایندها

 • تسریع در فرایند
 • کاهش هزینه 30 درصدی هزینه
 • فعالیت در همه جوانب کسب و کار

همین الان کلیک کن!


ارسال دیدگاه

ورود به سیستم یک نظر بنویسید

چطور می تونیم کمکتون کنیم؟