حقوق و دستمزد چیست؟ + سیستم حقوق و دستمزد

در اغلب موارد افراد کلمات حقوق و دستمزد را به جای یکدیگر به کار می‌برند. اما تفاوت بین حقوق و دستمزد چیست؟در ادامه به تشریح گسترده‌تری از مفاهیم حقوق و دستمزد خواهیم کرد.
20 خرداد 1403
نرگس نصیری پور

در اغلب موارد افراد کلمات حقوق و دستمزد را به جای یکدیگر به کار می‌برند. اما تفاوت بین حقوق و دستمزد چیست؟ افراد اغلب به دو صورت حقوق و دستمزد در قبال کاری که انجام می‌دهند حقوق دریافت می‌کنند. حقوق بر طبق قراردادی که بسته می‌شود هر ماه مبلغ آن پرداخت می‌شود. اما دستمزد براساس حجم معینی از کار محاسبه و پرداخت می‌شود. در ادامه به تشریح گسترده‌تری از مفاهیم حقوق و دستمزد خواهیم کرد.

انتخاب بهترین نرم‌افزار حسابداری، بهترین‌ها برای بهبود مدیریت مالی

با انتخاب بهترین نرم‌افزار حسابداری، مدیریت مالی خود را بهبود بخشیده و کارایی آن را افزایش دهید. این مقاله بهترین ابزارها و راهکارهایی برای بهبود مدیریت مالی شما را به شما معرفی می‌کند. پس حتما این مقاله را بخوانید.

بهترین نرم‌افزار حسابداری


حقوق و دستمزد چیست؟

حقوق به عنوان پولی است که یک کارمند به طور منظم در قبال ساعات کاری که انجام می‌دهد دریافت می‌کند. به عنوان مثال، یک کارمند در هفته 40 ساعت کار می‌کند و به ازای آن مبلغ مشخصی را دریافت می‌کند. این مبلغ بین کارمند و کارفرما توافق شده است و معمولاً به صورت ماهیانه یا سالیانه بیان می‌شود. حقوق برخلاف دستمزد ساعتی است که در آن مبلغ دریافتی کارمند به ازای ساعات کاری او متفاوت خواهد بود.

دستمزد پولی است که به ازای هر ساعتی که در محل کاری می‌گذرانید دریافت می‌کنید. برخلاف حقوق، دستمزد در واقع یک معامله مستقیم بین زمان و حجم کاری و حقوق دریافتی است. دستمزد می‌تواند به صورت روزانه، ساعتی و حتی براساس حجم کاری تکمیل شده محاسبه شود. اما جمله نقطه ضعف‌های ساختار پرداختی براساس دستمزد این است که درآمد شما ممکن است نوسان داشته باشد و برنامه ریزی مالی شما برای مواقعی که دریافتی کمتری دارید با مشکل مواجه شود.

انواع حقوق

انواع حقوق

حقوق دریافتی یک کارمند انواع مختلفی دارد از جمله:

حقوق و دستمزد خالص: حقوق و دستمزد خالص یک کارمند کل درآمد یک فرد بدون کسورات است. حقوق ناخالص یک کارمند می‌تواند تحت تأثیر حضور و غیاب وی و از دست دادن مقداری از آن باشد.

حقوق خالص: مبلغی است که یک کارمند پس از کسورات لازم دریافت می‌کند است. بنا به قوانین، هر سازمان و شرکتی ممکن است مبالغ و آیتم‌های مشخصی را به عنوان کسورات در نظر بگیرد.

پرداخت ثابت و متغیر: حقوق ثابت مبلغ معینی است که یک شرکت در ازای خدمات کارکنان به آنها ارائه می‌دهد. این حقوق در فیش حقوقی کارمندان به همراه سایر کمک هزینه‌ها ذکر شده است.

حقوق متغیر مشوقی است که کارمند ممکن است در صورت تحقق بخشید به شرایط خاصی آن را دریافت کند. در صورت عدم انجام این کار، شرکت این مبلغ را به کارمند ارائه نمی‌کند.

مدیریت بودجه چیست + نحوه انجام به بهترین شیوه ممکن! تیتر مقاله مورد نظر !!!

مدیریت بودجه، هنر کنترل درآمد و هزینه در سازمان. با تجزیه و تحلیل هزینه‌ها و جلب کنترل نقدینگی، به بهره‌وری اقتصادی دست می‌یابد. در این مقاله نحوه پیاده‌سازی آن را به صورت کامل توضیح خواهیم داد. پس حتما این مقاله را بخوانید.

مدیریت بودجه


انواع دستمزد

دریافت حقوق براساس دستمزد نیز به انواع مختلفی دسته‌بندی می‌شود که شامل موارد زیر است:

دستمزد ساعتی: بر طبق این نوع دستمزد، پرداخت براساس تعداد ساعات کاری کارمند محاسبه می‌شود. این نرخ معمولاً بین کارفرما و کارمند توافق می‌شود و به ازای هر ساعت کار پرداخت می‌شود. این نوع پرداخت در مشاغلی که دارای ساعات کاری منعطف هستند رواج دارد.

حجم کاری: پرداخت براساس حجم کاری به صورتی است که در آن به کارمندان براساس تعداد واحدها یا وظایف انجام شده مبلغی به عنوان دستمزد پرداخت می‌شود. بنابراین، به ازای هر واحد تمام شده به آنها حقوق پرداخت می‌شود تا آنها را تشویق کنند و کارمندان از حداکثر پتانسیل خود برای انجام وظایف استفاده کنند. این نوع سیستم پرداخت برای صنایعی مفید است که بهره وری افراد از طریق حجم کاری قابل اندازه گیری است.

کمیسیون: پورسانت نیز نوعی سیستم پرداخت دستمزدی محسوب می‌شود که در آن درصدی از فروش یا تراکنش‌هایی که انجام می‌شود به عنوان دستمزد به شخص پرداخت می‌شود. سیستم پرداخت براساس کمیسیون، در فروش و خرده فروشی‌ها رایج است و در آن هر چه یک فرد فروش بیشتری را داشته باشد درآمدش نیز بالاتر می‌شود.

انواع دستمزد

تفاوت حقوق و دستمزد

برای درک بهتر تفاوت حقوق و دستمزد آن را به صورت مختصر و واضح در جدول زیر نشان داده‌ایم.

دستمزد

حقوق

کارمندان به صورت روزانه یا ساعتی دستمزد دریافت می‌کنند.

کارمندان هر ماه حقوق دریافت می‌کنند.

کارکنان دستمزدی ملزم به رعایت هیچ قراردادی نیستند.

کارفرمایان با کارمندان خود قرارداد همکاری می‌بندند.

شرکت‌ها برای انجام یک کار خاص کارمندان دستمزدی را استخدام می‌کند.

کارمندان در راستای یک هدف مشترک برای افزایش درآمد شرکت با یکدیگر کار می‌کنند.

کارمندان به صورت ماهانه یا سالانه ارزیابی می‌شوند.

حقوق‌ها بدون توجه به تعداد ساعاتی که کارمند برای کار سپری می‌کند از ساختار دستمزد ثابت پیروی می‌کنند.

ساختار دستمزد به تعداد ساعاتی که کارمند روی کار سرمایه گذاری می‌کند بستگی دارد.

شرکت‌ها به دنبال استخدام افراد واجد شرایط هستند.

شرکت‌ها برای استخدام بر روی افراد با صلاحیت بالا تمرکز نمی‌کنند.

 

شباهت حقوق و دستمزد

همانطور که به انواع حقوق و دستمزد اشاره کردیم، با وجود تفاوت‌های دارای شباهت‌هایی نیز با یکدیگر هستند از جمله:

·         حقوق و دستمزد هر دو شامل کسر از مالیات می‌شوند.

·         حقوق و دستمزد بسته به ساختار سازمانی می‌تواند به صورت ماهانه، هفتگی توسط کارفرما پرداخت شود.

·         حقوق و دستمزد هر دو ممکن است تحت تأثیر عواملی مانند تجربه، صلاحیت‌ها و عملکرد شغلی قرار بگیرند.

·         حقوق و دستمزد قابل مذاکره بین کارمند و کارفرما است.

مزایا و معایب حقوق و دستمزد

مزایا و معایب حقوق و دستمزد

حقوق مسئله مهمی ‌در همه مشاغل محسوب می‌شود و تا حد زیادی به شرایط شخصی افراد بستگی دارد که چه نوع سیستم حقوق و دستمزدی را بپذیرند. اما آگاهی از مزایا و معایب هر کدام می‌تواند نقشه راه خوبی را برای افراد مشخص کند:

 

 

مزایا

معایب

حقوق

به کارکنان حس امنیت و ثبات شغلی را می‌دهد.

اگر کارمندان اضافه کاری داشته باشند و حقوق اضافه دریافت نکنند باعث ناراضایتی می‌شود.

به یک سیستم برای ردیابی زمان کاری نیاز ندارد.

در صورت ارائه پاداش، هزینه‌هایی به شرکت اضافه می‌کند.

کارمندان در قبول اضافه کاری آزادی بیشتری دارند

شما ملزم به پرداخت مبلغ در موعد مقرر هستید.

دستمزد

ممکن است نیازی به ارائه پاداش و مزایا نداشته باشید.

باید زمان زیادی را برای محاسبه دستمزدها سپری کنید

به شما امکان می‌دهد نیروی کار خود را با نیازهای کسب و کار تنظیم کنید.

ممکن است مجبور به استفاده از محاسبات کاغذی شوید که ممکن است خطای زیادی را در پی داشته باشد.

امکان کار به صورت پاره وقت برای کارکنان وجود دارد.

میزان حقوق متغیر است و این برنامه ریزی و بودجه بندی را سخت تر می‌کند.

 

نرم افزار اودو و سیستم حقوق و دستمزد

برای حسابداری حقوق و دستمزد بهترین ابزار ماژول حسابداری اودو است. با خرید نرم افزار اودو یک پلتفرم تمام عیار برای مدیریت پرداخت‌ها و دستمزد کارکنان فراهم آورده است. برای محاسبه فیش حقوقی افراد، می‌توانید معیارهای مختلفی را که در ساختار حقوق و دستمزد وجود دارد را در آن مشخص کنید.

با استفاده از سیستم حقوق و دستمزد اودو می‌توانید به راحتی ساختار محاسبه حقوق و دستمزد آنلاین را برای کارمندان، کارآموزان و کارگران به صورت ساعتی و حقوق ثابت پیکربندی کنید. با خرید نرم افزار Odoo ERP شما به قابلیت‌هایی مانند نوع ساختار حقوقی، برنامه ریزی پرداخت پیش فرض، ساعات کاری پیش فرض، ساختار پرداخت منظم در قسمت نوع ساختار حقوق و دستمزد که در این ماژول قرار داده شده است دسترسی خواهید داشت.

کلام آخر

انتخاب نوع پرداخت به کارکنان خود بسته به شرایط کسب و کار شما متفاوت است. اما انتخاب یک سیستم پرداخت مناسب مانند نرم افزار اودو باید یکی از دغدغه‌های اصلی شما باشد. ماژول odoo ERP می‌تواند به داشتن انعطاف پذیری در محاسبه حقوق و دستمزد و تسریع فرآیند پرداخت شما کمک کند.

در کنار رشد خود، بهتر است بدانید...

خیلی از کارها از توان شما خارج است. پیشنهاد می‌کنیم قابلیت‌های نرم‌افزار اودو را یاد بگیرید:

همین الان کلیک کنارسال دیدگاه

ورود به سیستم یک نظر بنویسید

چطور می تونیم کمکتون کنیم؟