تفاوت بین مدیریت و رهبری چیست؛ 4 تفاوت مهم و اساسی

رهبری و مدیریت چیست؟ مدیریت و رهبری چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟ چه شباهت‌هایی بین رهبری و مدیریت وجود دارد؟ مدیران چه کاری انجام می‌دهند و مهم‌ترین وظایف رهبران چیست؟ این‌ها سوالاتی هستند که قرار است در این مقاله از دیباگ پاسخ دهیم.
26 مهر 1402
تفاوت بین مدیریت و رهبری چیست؛ 4 تفاوت مهم و اساسی
علیرضا خدادادی

رهبری چیست؟ مدیریت چیست؟ مدیریت و رهبری چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟ چه شباهت‌هایی بین رهبری و مدیریت وجود دارد؟ مدیران چه کاری انجام می‌دهند؟ مهم‌ترین وظایف رهبران چیست؟ این‌ها سوالاتی هستند که قرار است در این مقاله از دیباگ پاسخ دهیم.

مدیریت و رهبری هر دو از عناصر بسیار مهم تجارت هستند. مدیران کنترل گروهی از افراد سازمان را در دست دارند، در حالی که رهبران در یک سازمان به دیگران الهام می‌بخشند. در حالی که چندین شباهت بین مدیر و رهبران وجود دارد که همپوشانی دارند، چندین تفاوت نیز وجود دارد که آن‌ها را به جنبه‌های منحصر به فرد یک سازمان تبدیل می‌کند. در این مقاله می‌خواهیم بگوییم که تفاوت بین رهبری و مدیریت چیست، رهبران چه وظایفی دارند و مدیران چه کارهایی برای شرکت خود انجام می‌دهند. با ما همراه باشید تا در این زمینه اطلاعاتی بیشتری کسب کنید.

رهبری چیست؟

قبل از اینکه تفاوت بین مدیریت و رهبری را بیان کنیم، بهتر است نگاهی به تعریف هرکدام به صورت جداگانه داشته باشیم. رهبری ایجاد تغییرات مثبت از طریق برنامه‌ریزی دقیق، چشم‌انداز و استراتژی است. اغلب، افراد رهبری را با موقعیت خود در یک سازمان مرتبط می‌کنند؛ اما رهبری هیچ ارتباطی با عناوین، مدیریت یا برنامه‌های شخصی فرد ندارد. همچنین به ویژگی‌های شخصیتی مانند بینایی بهتر یا شخصیت کاریزماتیک محدود نمی‌شود.

رهبر کسی است که همیشه ابتکار عمل را به دست می‌گیرد و تلاش زیادی برای تحقق چشم‌انداز شرکت می‌کند. 

مدیریت چیست؟

مدیریت همه چیز در مورد انجام وظایف از پیش برنامه‌ریزی شده به طور منظم با کمک زیردستان یک سازمان است. یک مدیر به طور کامل مسئول انجام چهار وظیفه مهم را دارد: برنامه‌ریزی، سازماندهی، رهبری و کنترل. مدیران تنها زمانی می‌توانند رهبر شوند که مسئولیت‌های رهبری را به اندازه کافی انجام دهند، از جمله ارتباط های خوب، ارائه الهام و راهنمایی، و تشویق کارکنان برای ارتقاء سطح بالاتری از بهره‌وری.

مدیریت چیست؟

اما متأسفانه همه مدیران نمی‌توانند به رهبری دست یابند.  تمرکز اصلی یک مدیر بر تحقق اهداف سازمانی است. آنها اغلب چیزهای دیگری را در نظر نمی‌گیرند. این وظایف با اقتدار و امتیاز ارتقاء، استخدام یا پاداش کارکنان بر اساس عملکرد و رفتار آنها همراه است.

تفاوت بین مدیریت و رهبری چیست؟

نقش مدیریت کنترل یک گروه یا گروهی از افراد به منظور دستیابی به یک هدف مشخص است. رهبری توانایی یک فرد برای تأثیرگذاری، ایجاد انگیزه و توانمندسازی دیگران برای مشارکت در موفقیت سازمان است.

مدیریت مسئول کنترل یک سازمان، یک گروه یا مجموعه‌ای از نهادها برای دستیابی به یک هدف خاص است. مدیریت به این معنی است که اطمینان حاصل شود که عملیات روزانه مطابق انتظار انجام می‌شود. یک رهبر به منظور تعیین جهت، الهام بخشیدن و ایجاد انگیزه در تیم خود با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کند.

رهبری نیازمند چشم اندازی برای هدایت تغییر است. در حالی که مدیران بر دستیابی به اهداف سازمانی از طریق اجرای فرآیندها مانند بودجه بندی، ساختار سازمانی و کارکنان تمرکز می‌کنند، رهبران بیشتر به فکر آینده و استفاده از فرصت‌ها هستند.

می توان همزمان هم مدیر و هم رهبر بود. اما به خاطر داشته باشید که فقط به این دلیل که یک نفر یک رهبر عالی است به این معنی نیست که یک مدیر عالی خواهد بود یا برعکس.  در این مقاله رهبری در مقابل مدیریت، به بررسی آن عوامل می‌پردازیم:

1. تفاوت در نوع نگاه

رهبران به عنوان رویاپرداز در نظر گرفته می‌شوند. آنها مسیرهایی را برای افزایش رشد سازمانی تعیین می‌کنند و همیشه بررسی می‌کنند که سازمانشان کجاست، کجا می‌خواهند بروند و چگونه می‌توانند با مشارکت تیم به موقعیت‌های عالی برسند.

در مقایسه، مدیران برای دستیابی به اهداف سازمانی با اجرای فرآیندهایی مانند بودجه‌ریزی، ساختار سازمانی و نیروی انسانی اقدام می‌کنند. چشم‌انداز مدیران به استراتژی‌های اجرا، برنامه‌ریزی و سازماندهی وظایف برای دستیابی به اهداف تعیین شده توسط رهبران محدود می‌شود. با این حال، هر دوی این نقش‌ها در زمینه محیط‌های تجاری به یک اندازه مهم هستند و نیاز به تلاش‌های زیادی دارند.

2. سازماندهی در مقابل همسویی

مدیران با استفاده از فعالیت‌های هماهنگ و فرآیندهای تاکتیکی به اهداف خود دست می‌یابند. آن‌ها اهداف طولانی‌مدت را به بخش‌های کوچک تقسیم می‌کنند و منابع موجود را برای رسیدن به نتیجه مطلوب سازماندهی می‌کنند.

از سوی دیگر، رهبران بیشتر به چگونگی همسویی و تأثیرگذاری بر مردم اهمیت می‌دهند تا اینکه چگونه کار را به آن‌ها واگذار کنند. 

تفاوت بین مدیریت و رهبری

3. تفاوت در کوئری‌ها

یک رهبر می‌پرسد چه چیزی و چرا، در حالی که یک مدیر روی سؤالات چگونگی و زمان تمرکز می‌کند. برای اجرای عدالت در مورد وظایف خود به عنوان یک رهبر، ممکن است اقتدار را برای تغییر تصمیماتی که ممکن است به نفع تیم نباشد زیر سوال برده و به چالش بکشد. اگر سازمانی مانعی برای رشد کسب‌وکار خودش داشته باشد، یک رهبر است که باید قدم برداشته و بپرسد که چرا این مانع رخ داده است.

از سوی دیگر، مدیران ملزم به ارزیابی و تحلیل شکست‌ها نیستند. شرح شغل آن‌ها بر پرسیدن چگونگی و زمان تأکید دارد که به آن‌ها در اطمینان از اجرای صحیح برنامه‌ها کمک می‌کند. چنین افرادی ترجیح می‌دهند وضعیت موجود را بپذیرند و هیچ تلاشی برای تغییر آن نمی‌کنند.

4. موقعیت در مقابل کیفیت

مدیر نقشی است که اغلب به یک شغل خاص در ساختار سازمان اشاره دارد، در حالی که واژه رهبر تعریف مبهم‌تری دارد. اگر شمابه گونه‌ای رفتار کنید که دیگران را تشویق کنید تا بهترین کار را انجام دهند، رهبر هستید. فرقی نمی‌کند عنوان یا موقعیت شما چیست. از سوی دیگر، مدیر یک عنوان شغلی است که با مجموعه‌ای ثابت از مسئولیت‌ها همراه است.

جدول تفاوت مدیریت و رهبری

برای اینکه درک بهتری از این قضیه داشته باشید، ما تصمیم گرفتیم در یک جدول تفاوت مدیریت و رهبری این دو موضوع را برای شما روشن کنیم:

مدیریت

رهبری

رهبران یک چشم‌انداز ایجاد می‌کنند.

مدیران اهداف ایجاد می‌کنند.

رهبران عامل تغییر هستند.

مدیران جایگاه خود را حفظ می‌کنند.

رهبر شدن زمان می‌برد.

مدیر شدن آسان است.

رهبران باعث ایجاد روابط گسترده می‌شوند.

مدیران سیستم‌های مختلف را ایجاد می‌کنند.

رهبران ریسک می‌کنند.

مدیران ریسک را ارزیابی می‌کنند.

رهبران منحصربفرد هستند.

مدیران تحت تاثیر قرار می‌گیرند.

رهبر شدن زمان می‌برد.

مدیر شدن نسبتا فرآیندی راحت‌تر است.

رهبران روابط ایجاد می‌کنند.

مدیران سیستم‌ها را ایجاد می‌کنند.

رهبران روی اهداف بلندمدت متمرکز هستند.

مدیران روی اهداف کوتاه مدت تمرکز دارند.

رهبران الگو هستند.

مدیران ریاست می‌کنند.

رهبران انگیزه می‌دهند.

مدیران دستور می‌دهند.

رهبران کاریزماتیک هستند.

مدیران آموزش می‌دهند.

مدیریت و رهبری تفاوت


رهبری و مدیریت چه شباهت‌هایی به هم دارند؟

هر دو نیاز به تعیین اهداف، ارائه استراتژی‌هایی برای رسیدن به آن و پیگیری توسعه دارند. هر دو نیازمند همکاری با دیگران، ارتباط موثر، تصمیم‌گیری، حل مسئله، تفکر استراتژیک و مسئولیت پذیری برای موفقیت هستند.

مدیران و رهبران مسئول جمع آوری داده‌ها، سنجش گزینه‌ها و تصمیم گیری‌هایی هستند که به نفع تیم یا شرکتشان باشد. علاوه بر این، آن‌ها باید مسئولیت اعمال خود را بپذیرند. به طور کلی، رهبری و مدیریت مؤثر مستلزم ترکیبی از این مهارت‌ها است، زیرا آن‌ها ویژگی‌های اساسی زیادی دارند.

چگونه می‌توان رهبری موثر را اندازه‌گیری کرد؟

با توجه به اینکه این رهبری معین یک مفهوم فردی و چندوجهی است، اندازه‌گیری رهبری موفق می‌تواند چالش برانگیز باشد. ارزیابی مشارکت کارکنان، نرخ جابه‌جایی و معیارهای عملکرد چند روش معمولی برای سنجش رهبری موثر هستند. رهبران موثر در ایجاد یک جو کاری مثبت و ایجاد روابط قابل اعتماد با تیم خود ماهر هستند که منجر به سطوح بالای تعامل کارکنان و کاهش نرخ جابجایی می‌شود. 

از ظرفیت رهبر برای دستیابی به معیارهای عملکرد و تحقق اهداف سازمانی نیز می‌توان برای سنجش کارایی آنها استفاده کرد. کارآمدی یک رهبر را می‌توان از طریق بررسی منظم عملکرد، ارزیابی‌های 360 درجه و بازخورد سهامداران و کارکنان ارزیابی کرد.

چگونه مدیریت موثر را اندازه‌گیری کنیم؟

تعدادی از متغیرها مانند: رضایت کارکنان، بهره‌وری، کارایی و عملکرد مالی را می‌توان برای سنجش مدیریت کارآمد مورد استفاده قرار داد. ایجاد و مدیریت تیم‌های با عملکرد بالا باید آسان باشد، تفویض موثر وظایف، اهداف و انتظارات روشن و اتخاذ رویه‌های کارآمد، همگی مهارت‌هایی هستند که مدیران موفق باید از آن برخوردار باشند. 

کارایی یک مدیر را می‌توان با استفاده از شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI) مانند ارقام فروش، رتبه بندی رضایت مشتری و نرخ تولید ارزیابی کرد. علاوه بر این، منابع اطلاعاتی مفید در مورد موفقیت یک مدیر شامل بازخورد کارکنان و بررسی‌های معمول عملکرد است. یک مدیر باید بتواند ضمن تقویت فرهنگ محیط کار خوب و حمایت از رشد کارکنان، سازمان را به سمت موفقیت ببرد.

 مدیریت موثر

چگونه می‌توان مهارت‌های رهبری و مدیریت را توسعه داد؟

روش‌های مختلفی برای ارتقای توانایی‌های مدیریت و رهبری وجود دارد. یک روش این است که به دنبال برنامه‌های آموزشی و آموزشی رسمی، مانند برنامه‌های توسعه مدیریت یا دوره‌های تجاری باشید. 

روش دیگر شرکت در کارهای داوطلبانه، دوره‌های کارآموزی یا پروژه‌ها به عنوان رهبر برای کسب تجربه است. 

توسعه خودآگاهی و هوش هیجانی نیز می‌تواند توانایی‌های رهبری و مدیریت را بهبود بخشد. همگامی با روندهای صنعت و شبکه‌سازی با دیگر متخصصان نیز می‌تواند فرصت‌هایی را برای دریافت بینش‌های جدید و یادگیری از دیگران ایجاد کند. تمرین، بازخورد و یادگیری مستمر برای توسعه مهارت‌های رهبری و مدیریت موثر ضروری است.

یک مدیر چه ویژگی‌هایی دارد؟

در زیر چند ویژگی مهم یک مدیر آورده شده است:

  • توانایی اجرای یک چشم انداز
  • مدیران یک چشم‌انداز استراتژیک می‌سازند و آن را به یک نقشه راه برای تیم خود تجزیه می‌کنند.
  • مدیران مسئول تلاش‌های روزانه هستند و منابع لازم را بررسی می‌کنند و نیاز به ایجاد تغییرات در این مسیر را پیش‌بینی می‌کنند.
  • مدیران این اختیار را دارند که قوانین کار، فرآیندها، استانداردها و رویه‌های عملیاتی را ایجاد کنند.

رهبری و مدیریت دو روش متضاد برای کارآمدتر کردن کارمندان با یکدیگر هستند. رهبری پیشروی برای چشم‌انداز و ابتکارات جدید است، در حالی که مدیریت منابع را به طور مؤثر کنترل می‌کند تا آن دیدگاه‌ها را به قلمرو واقعیت برساند. با گذشت زمان، می‌توانید مهارت‌های رهبری خود را با توسعه هوش هیجانی و یادگیری نحوه تأثیرگذاری بر دیگران شکل دهید.

نتیجه‌گیری

در این مقاله تفاوت بین مدیریت و رهبری یاد گرفتید که رهبری و مدیریت چیست.  همان‌طور که گفته شد، رهبری و مدیریت از بسیاری جهات با یکدیگر متفاوت هستند، با این حال، تفاوت عمده بین آن‌ها این است که مدیریت مجموعه‌ای از نهادها است که برای رسیدن به یک هدف تلاش می‌کنند.

مدیریت و رهبری

 در حالی که رهبری از ایجاد انگیزه، تأثیرگذاری و توانمندسازی کارکنان مراقبت می‌کند. هم رهبران و هم مدیران برای اداره یک کسب و کار موفق مهم هستند. رهبری ارزش‌های کلی و اخلاقیات سازمان را تضمین می‌کند، در حالی که مدیران تیم‌ها را برای دستیابی به اهداف تشکیل می‌دهند. 

یادتان باشد که رهبری در درجه اول قرار می‌گیرد؛ زیرا چنین افرادی سازمان را با چشم‌انداز خودشان هدایت می‌کنند.

اگر سؤالی دارید یا نیاز به توضیح در مورد هر بخش از این مقاله رهبری در مقابل مدیریت دارید، سوالات خودتان را در بخش نظرات در پایین این صفحه بگذارید. کارشناسان ما به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

برای آگاهی در مورد نرم افزار اودو  و حتی قیمت نرم افزار crm  می‌توانید روی کمک کارشناسان دیباگ حساب کنید.


ارسال دیدگاه

ورود به سیستم یک نظر بنویسید

چطور می تونیم کمکتون کنیم؟