آیا چیزی در مورد رازهای کار تیمی عالی می‌دانید؟

در دنیای تجارت امروز، اهمیت کار تیمی را نمی‌توان نادیده گرفت. در واقع، مطالعات متعدد در مورد محیط حرفه‌ای ثابت می‌کند که کار گروهی در سازمان، نتایج بهتری نسبت به کارکنانی که به تنهایی وظایف خود را انجام می‌دهند، ارائه می‌دهد.
24 شهریور 1402
آیا چیزی در مورد رازهای کار تیمی عالی می‌دانید؟
علیرضا خدادادی

یک ضرب المثل آفریقایی است که می‌گوید"اگر می‌خواهی  سریع بروی ، تنها برو، اگر می‌خواهی دور بروی، باهم برو.“ این ضرب‌المثل مصداق همان کار تیمی و موفقیت بیشتر است. در دنیای تجارت امروز، اهمیت کار تیمی را نمی‌توان نادیده گرفت. در واقع، مطالعات متعدد در مورد محیط حرفه‌ای ثابت می‌کند که کار گروهی در سازمان، نتایج بهتری نسبت به کارکنانی که به تنهایی وظایف خود را انجام می‌دهند، ارائه می‌دهد.

اما چه چیزی یک تیم را قوی می‌کند و چگونه می‌توانید به عنوان یک مدیر، محیطی را ایجاد کنید که کار تیمی را تشویق می‌کند و به نتایج منجر می‌شود؟ از تعیین اهداف روشن گرفته تا حفظ ارتباطات باز، این رازها ابزارهایی را در اختیار شما قرار می‌دهند تا تیمی با عملکرد بالا بسازید. کارهایی تیمی که همیشه به موفقیت می‌رسند، رمز و رازهایی دارند که شاید خیلی از ما اطلاع نداشته باشیم.

منظور از مدیریت موثر تیم چیست؟

مدیریت تیم فرآیند سازماندهی، هدایت و نظارت بر گروهی از افراد است که در جهت یک هدف یا هدف مشترک کار می‌کنند. مدیریت موثر تیم شامل ایجاد یک محیط کاری است که همکاری، بهره وری و خلاقیت را تقویت می‌کند. همچنین شامل شناسایی و استفاده از نقاط قوت و استعدادهای منحصر به فرد هر یک از اعضای تیم، تعیین انتظارات و اهداف روشن، ارائه بازخورد و پشتیبانی منظم، و تسهیل ارتباطات باز و اعتماد بین اعضای تیم است. مدیریت خوب تیم می‌تواند منجر به افزایش روحیه تیم، بهبود عملکرد و موفقیت کلی بیشتر در دستیابی به اهداف سازمانی شود. پس بیایید ببینیم چگونه انجام می‌شود!

مدیریت پروژه‌ها به نقاط قوت هر یک از اعضای تیم نیاز دارد. برای مدیران پروژه بسیار مهم است که بدانند همه اعضای تیم با هم در جهت اهداف مشترک کار می‌کنند. با داشتن استراتژی مناسب، فرآیندهای کاملاً تعریف شده و ابزار مدیریتی قدرتمند، می‌دانید که می‌توانید روی تیم خود برای انجام کار حساب کنید. کار تیمی تاثیرگذار کلید موفقیت یک کسب و کار است که منجر به افزایش بهره‌وری و ارائه راه‌حل‌های بهتر برای مشکلات شرکت می‌شود.


مدیریت صحیح تیم برای موفقیت بسیار مهم است، اما شما باید افراد مناسب را در زمان مناسب در مکان مناسب انتخاب کنید. یک تیم مؤثر معمولا پنج نقش کلیدی دارد:

  • رهبر: هر تیمی به کسی نیاز دارد که مسئولیت را بر عهده بگیرد و جهت، چشم‌انداز و راهنمایی را ارائه دهد. رهبر لحن تیم را تعیین می‌کند، درگیری‌ها را مدیریت می‌کند و اطمینان می‌دهد که همه برای رسیدن به یک هدف مشترک کار می‌کنند.
  • تسهیل‌گر: یک تسهیل‌کننده با سازمان‌دهی جلسات، تنظیم دستور کار و اطمینان از اینکه همه فرصت مشارکت دارند، به حفظ تیم در مسیر کمک می‌کند. آن‌ها همچنین ممکن است به میانجیگری درگیری‌ها کمک کنند.
  • کارشناس: تیم به فردی نیاز دارد که دانش یا مهارت‌های تخصصی داشته باشد که برای موفقیت پروژه ضروری است. این شخص معمولا منبع اصلی سؤالات فنی یا مشاوره است.
  • همکار: تیم‌های مؤثر از نزدیک با هم کار می‌کنند و هر عضو باید مایل به همکاری، به اشتراک گذاشتن ایده‌ها و حمایت از یکدیگر باشد. همکاری همچنین شامل احترام به مشارکت یکدیگر و برقراری ارتباط موثر است.
  • ارتباط دهنده: ارتباط خوب برای موفقیت یک تیم بسیار مهم است و هر عضو باید بتواند به طور واضح و موثر ارتباط برقرار کند. این کار شامل گوش دادن فعال، ارائه بازخورد و پرسیدن سؤال از کارمندان است.

با ایجاد یک تیم با بهترین عملکرد با این پنج نقش می‌توانید موفقیت سازمان خودتان را تضمین کنید. هر یک از اعضای تیم نقش و مسئولیت خاصی دارد که به موفقیت کلی تیم کمک می‌کند. این کار همچنین تضمین می‌کند که همه در جهت یک هدف کار می‌کنند.


 مزایای کار تیمی

مزایایی که می‌توان از طریق هماهنگی موفق و کار گروهی به دست آورد، در واقع بی‌شمار است.  اولین عاملی که به نظر می‌رسد موفقیت یک تیم را تسهیل می‌کند مشارکت و تعامل یکسان همه اعضای تیم است که در نتیجه عملکرد بهتر را به واسطه هوش ترکیبی تقویت‌شده تضمین می‌کند. دومین عاملی که به عنوان یک جنبه مشترک در تیم‌های موفق ظاهر شد این است که اعضای چنین تیم‌هایی نسبت به واکنش عاطفی همتایان خود حساس و هماهنگ است.

می‌توان نتیجه گرفت که، این توانایی اعضای تیم برای برقراری ارتباط، هماهنگی و همکاری مناسب از طریق اوج یک محیط امن روان‌شناختی است که به نظر می‌رسد کار تیمی موفقی را بیشتر کند. تنها ایجاد یک محیط مثبت و ایمن که در آن هر یک از اعضا احساس ارزشمندی و قدردانی کند، موظف است در درازمدت تیم‌هایی مؤثر و موفق ایجاد کند. با انجام اقدامات مثبت در کارهای تیمی، اعضای تیم شما از نقاط قوت یکدیگر استفاده می‌کنند، می‌توانند یکدیگر را در قبال وظایف و مسئولیت‌ها نیز مسئول بدانند؛ همکاری بهبود می‌یابد و چون هر فرد در تیم شما بخش مهمی از کارهایی را که باید انجام شود سهیم می‌شود، انگیزه در سازمان افزایش می‌یابد.

اصول کار تیمی؛ رازهایی که نمی‌دانید...

برای موفقیت بیشتر در کار تیمی باید حتما راز و رمزهایی را بشناسید؛ بیایید با هم نگاهی به این رازها داشته باشید.

1. شفافیت

در این زمینه، شفافیت به معنای ساختن همه چیز است. همه داده‌ها، برنامه‌ها، اعداد و چالش‌های مورد نیاز باید برای همه اعضای تیم شما قابل دسترسی باشد. علاوه بر این، همه نه تنها باید بدانند که شما چه کاری انجام می‌دهید، بلکه باید بدانند که چرا آن را انجام می‌دهید.شفافیت منجر به تعیین اهداف روشن و جذب همه افراد می‌شود.


2. اهداف روشن

اثربخشی تیم شما در هیچ کاری بدون اهداف هوشمندانه و به خوبی تعریف شده است. به عنوان یک مدیر، شما باید یک هدف مشخص و قابل اندازه‌گیری را برای تیم خود فراهم کنید تا به آنها کمک کنید تا چیزهای مهم را اولویت بندی کنند، آنها را به سمت یک نتیجه قطعی سوق دهید و به آنها احساس موفقیت بدهید.

3. نقش‌ها و مسئولیت‌های روشن

بسیاری از شرکت‌ها با این مشکل مواجه بوده‌اند که بزرگترین موانع کار تیمی مؤثر با سردرگمی در مورد شروع و پایان وظایف هر یک از اعضای تیم مرتبط است. کارمندان باید بدانند که از آنها چه انتظاری می‌رود؛ همه چیز از مسئولیت‌ها، وظایف، ضرب الاجل‌ها و تعهدات زمانی آنها. همه باید مسئولیت بخشی از پروژه را برعهده داشته باشند و کار خودشان را به بهترین شکل انجام دهند.

4. قدردانی از دستاوردها

بر کسی پوشیده نیست که بزرگترین انگیزه افراد نه تنها پول بلکه شناخت و قدردانی از زحمات هست. شاید با یک قدردانی کوچک، بهره‌وری کارکنان ده برابر افزایش یابد. وقتی شما و اعضای تیمتان به راحتی می‌توانید به خاطر انجام یک کار خوب به یکدیگر تبریک بگویید، هیچ راه بهتری برای ایجاد کار گروهی موثر وجود ندارد.

5. تشویق طوفان فکری و خلاقیت

در طول پروژه در زمان‌های مختلف، تیم‌ها نیز باید به طوفان فکری تشویق شوند. یک جلسه طوفان فکری کارآمد یک بار در هفته به تلاش تیم کمک خواهد کرد. باید از همه ایده‌ها استقبال کرد و به آن‌ها نگاه کرد. تیم باید خارج از چارچوب فکر کند و در مورد ایده‌ها تحلیلگر باشد. با گوش دادن به ایده‌های همه، می‌توانید اعتماد را در گروه ایجاد کنید و ایده‌هایی را که ممکن است منجر به موفقیت شود، استارت بزنید.


6. ردیابی کار بصری

برای کسی، مرتب کردن یک سیستم مبتنی بر متن و خواندن همه چیز برای درک وضعیت وضعیت می‌تواند یک چالش واقعی باشد. ما اطلاعات بصری را سریعتر از اطلاعات شفاهی دریافت می‌کنیم. به همین دلیل برای تیم ها مهم است که تمام داده ها را تجسم کنند و ابزارها و برنامه‌های مدیریت محبوب واقعاً برای این هدف خوب هستند. وقتی تابلویی را به تیم خود روی صفحه نمایش می‌دهید، همه دقیقاً می‌دانند که باید چه وظایفی داشته باشند و چطور کارهایشان را انجام دهند.

7.  مسئولیت پذیری

یکی از عوامل مهم دیگر برای ایجاد یک تیم موثر، ارتباط باز و صادقانه است که رهبران تیم بازخوردی را در مورد تلاش های اعضای تیم ارائه می‎‌دهند. این بازخورد باید سازنده باشد. با این حال، مدیران نیز باید آماده رسیدگی به مناطقی باشند که تیم در آنها کوتاهی می کند. آنها باید نتایج حاصل از هر کارمند را زیر نظر داشته باشند. زمانی که یکی از اعضای تیم از انجام یک کار محول شده عقب می‌ماند، او باید مسئول رسیدگی به مشکل باشد.

8. توجه به مهارت و ایده‌های هر فرد در تیم

هر یک از اعضای تیم فردی منحصر به فرد است و برای مدیران مهم است که روی ویژگی های مثبت هر یک از اعضا تمرکز کنند. افراد متفاوت هستند و به اشتراک گذاشتن تجربیات، دیدگاه ها، دانش و نظرات آنها می تواند کار گروهی را بهتر کند.

اگر افراد درگیر با یکدیگر هماهنگ نباشند، به سختی می‌توان به تلاش‌های مشترک دست یافت. لازم نیست دوستان صمیمی شوید، اما ایجاد یک محیط کاری خوب بسیار مهم است. برای دستیابی به آن، تشویق حس شوخ طبعی و تجلیل از دستاوردهای فردی اعضای تیم ضروری است. مدیر باید مراقب باشد و همیشه سعی کند دشمنی‌ها یا موقعیت‌های ناراحت‌کننده را تشخیص دهد تا مشکل ایجاد شده در سازمان به بحران تبدیل نشود.

9.ارتباط دو طرفه

یکی از راه‌های متعهد ساختن متخصصان در یک بخش به اهداف گروهی یک شرکت، دقیقاً مشارکت دادن آن‌ها در این اهداف است. برای دستیابی به آن، جلساتی باید برگزار شود که به همه آن‌ها اجازه داده شود تا نظرات و دغدغه‌های خود را بدون قضاوت دیگران بیان کنند. اگر در حین کار اداری فقط دستوراتی داده شود، بدون اینکه هیچ فرصتی برای ابراز نظر از جانب آنها وجود داشته باشد، برای آنها دشوار خواهد بود که با کاری که انجام می‌دهند احساس مشارکت داشته باشند.


10.تسهیل روابط کاری

اگر نگاه دقیق‌تری بیندازیم، پیگیری پویایی کار تیمی حتی زیبایی‌شناسی محل کار در شرکت‌ها را تغییر داده است. فضاها به طور فزاینده‌ای باز می‌شوند، با میزهای مشترک و مکان‌هایی که در آن کارمندان می‌توانند آنچه را که می‌خواهند به راحتی به اشتراک بگذارند. درست زمانی که افراد با یکدیگر تعامل دارند، می‌توانند در کنار هم کار کنند، بنابراین فضای خوبی ایجاد می‌کنند.

رهبر یک پازل مهم از کار تیمی است

برای مدیریت یک تیم سازنده، رهبر آن باید الگو باشد. تیم‌های وظیفه زمانی کار می‌کنند که هر یک از اعضا احساس کند بخشی مهم از گروه است. هیچ‌کس نمی‌تواند در گروهی متشکل از یک مسئول و چند نفر دیگر که دستورات را اطاعت می‌کنند احساس ارزشمندی کند: این باعث جدایی و ناراحتی می‌شود. با این حال، اگر رهبر سازمان فردی قابل اعتماد باشد و بتواند ایده‌ها و شایستگی‌های دیگران را به رسمیت بشناسد، فضای کلی بسیار دوستانه‌تر خواهد بود و کار با کیفیت بالاتری انجام می‌شود. نقش هر فرد در یک تیم موثر برای موفقیت تیم حیاتی است. اعضای تیم با همکاری و ایفای نقش‌ها و مسئولیت‌های مربوطه می‌توانند به نتایج عالی دست یابند و کار با کیفیت ارائه دهند.

سخن پایانی

کار گروهی موثرترین راه برای انجام وظایف حرفه‌ای است؛ حقیقت این است که ما برای رشد شخصی و حرفه‌ای به دیگران نیاز داریم. بر این اساس، شرکت‌ها باید محیط کاری خوبی را ایجاد کنند که در آن کارکنان احساس کنند بخشی از یک هدف مشترک هستند. تنها بدین ترتیب تعهد و مسئولیت پذیری بیشتر در حین انجام وظیفه حاصل می‌شود.

در نهایت باید این را یادآور شویم که رشد کسب و کار در دیباگ یک ارزش تلقی می‌شود ما اینجا سعی می‌کنیم برای تحقق رویای مخاطب در تمام مراحلی که نیاز داره پشت سر بگذاره همراهش باشیم؛ چون باور داریم هدف ما همیشه فراتر از یک مشاوره کسب و کار یا ارائه یک خدمت ساده‌ است. برای اطلاع از شرایط و روند بهبود سازمانی یا مشاوره منابع انسانی و مشاوره برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی می‌توانید با کارشناسان دیباگ در تماس باشید. اگر با وجود این مواد گفته شده، بازهم سوالی در این زمینه دارید، می‌توانید روی کمک کارشناسان ما حساب کنید.ارسال دیدگاه

ورود به سیستم یک نظر بنویسید

چطور می تونیم کمکتون کنیم؟