20 ایده کسب و کار سبز برای کارآفرینان سازگار با محیط زیست

در این مقاله به معرفی الگوی کسب و کار سبز و چگونگی اجرای آن در سازمان‌ها می‌پردازیم. راهکارهایی برای کاهش آلودگی، بهینه‌سازی مصرف انرژی، و افزایش پایداری زیست‌محیط کسب و کاری، ارائه دادیم.
07 شهریور 1402
20 ایده کسب و کار سبز برای کارآفرینان سازگار با محیط زیست
علیرضا خدادادی

شاید تابه‌حال در مورد «کسب و کار سبز» چیزهایی نشنیده باشید! منظور از یک کسب و کار سبز، ارائه محصولات یا خدمات سازگار با محیط زیست است. مدل کسب و کار سبز متفاوت است و شامل به حداقل رساندن تأثیر اقتصادی در فرآیندهای یک شرکت است. ایده‌های کسب و کار سبز با سایر ایده‌هایی تجاری تفاوت دارند؛ مانند یک فروشگاه خرده فروشی دوستدار محیط زیست یا حتی نصب پانل‌های خورشیدی. راه اندازی یک کسب و کار سبز به شما یک مخاطب هدف داخلی و نکات واضح صحبت برای کمپین‌های بازاریابی شما می‌دهد. این مقاله برای کارآفرینانی است که علاقه‌مند به راه اندازی مشاغل دوستدار محیط زیست هستند. اگر شما هم از این دسته از افراد هستید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

لیست مشاغل سبز...

مصرف کنندگان امروزی به همان اندازه که به محصولات و خدمات یک کسب و کار علاقه‌مند هستند، به شیوه‌های مسئولیت اجتماعی شرکتی نیز علاقه‌مند هستند. این خبر خوبی برای کارآفرینان دوستدار محیط زیست است. اگر علاقه‌مند به راه اندازی شرکتی هستید که می‌تواند تأثیر زیست محیطی پایداری داشته باشد، این چند ایده تجاری سازگار با محیط زیست زیر را در نظر بگیرید. قبل از هر چیزی مطمئن شوید که تجارت سبز شما واقعا اقدامات دوستدار محیط زیست را در اولویت قرار می‌دهد.

شرکت‌های دوستدار محیط‌زیست ممکن است شامل کسب‌وکارهایی باشد که بطری‌های پلاستیکی قابل استفاده مجدد می‌سازند، شرکت‌های تمیزکننده سازگار با محیط زیست یا حتی کسب‌وکارهایی که پانل‌های خورشیدی نصب می‌کنند و... اگر دوست دارید چنین کسب و کاری را راه‌اندازی کنید، ایده‌های زیر به شما کمک می‌کنند.

1. کسب و کار پر کردن جوهر کارتریج

همان‌طور که می‌دانید، کاغذ، چاپگرها و دستگاه‌های کپی در دنیای تجارت ضروری هستند. راه اندازی یک کسب و کار پر کردن جوهر کارتریج می‌تواند یک تصمیم آگاهانه از نظر محیط زیست و بسیار سودآور باشد. ممکن است سؤال کنید که آیا پر کردن مجدد کارتریج‌های جوهر واقعا ایده های محیط زیستی است یا خیر؟ با این حال، هنگامی که مردم از کارتریج‌های جوهر قدیمی استفاده مجدد می‌کنند، زباله‌های تجزیه ناپذیر کمتری در محل‌های دفن زباله جمع می‌شوند. 

2. امور مالی کسب و کار سبز

امور مالی سبز معمولا با فرصت‌های آموزشی، تأمین مالی برای تلاش‌های هنری و پروژه‌هایی مرتبط است که از بوم‌شناسی محلی حمایت می‌کنند. هدف تامین مالی سبز حمایت از پروژه‌های سودمندی است که برای جامعه محلی و محیط زیست ارزش دارند.

کسب و کار سبز

3. مصالح ساختمانی پایدار

برخی از شرکت‌ها اکنون مواد بازیافتی را برای استفاده در پروژه‌هایی مانند تعمیر زیرساخت ارائه می‌کنند. بسیاری از اتصالات و مصالح پلاستیک بازیافتی مصرفی و صنعتی به جای مواد غیر پایدار مانند فولاد و بتن ساخته شده است. مثلا شرکت  Axion با محصولات سازگار با محیط زیست خودش امیدوار است که بتواند طرز فکر شرکت‌ها را درباره بازسازی زیرساخت‌های آمریکا تغییر دهد.

4. تهیه غذاهای ارگانیک

با افزایش سرسام‌آور فروش غذاهای ارگانیک، غذاهای دوستدار محیط زیست باید به فکر راه اندازی یک شرکت پذیرایی ارگانیک باشند تا اشتیاق خود را به غذا و محیط زیست به اشتراک بگذارند. شما می‌توانید غذاهایی درست کنید که از مواد ارگانیک و اصلی تهیه شده باشند. مطمئن شوید که با پرهیز از کالاهای پلاستیکی و کاغذی تا حد امکان و با کمپوست کردن ضایعات غذایی، تأثیرات محیطی سرمایه گذاری خود را به حداقل برسانید.

5. سالن زیبایی دوستدار محیط زیست

اگر به حوزه لوازم آرایشی و زیبایی علاقه دارید، می‌توانید محصولاتی را به فروش برسانید که با مواد ارگانیک و طبیعی ساخته شده باشند. می‌توانید سالنی باز کنید که محصولات آرایشی و موی ارگانیک و گیاهی را در اولویت قرار دهد. آرایشگاه‌های دوست‌دار محیط‌زیست می‌توانند شامپوها و نرم‌کننده‌های کاملاً طبیعی و ارگانیک را تهیه کنند، در حالی که سالن‌های ناخن می‌توانند از لاک‌های سازگار با محیط‌زیست و وگان و درمان‌های اسپا استفاده کنند.

6. محوطه‌سازی سازگار با محیط زیست

محوطه‌سازی حرفه‌ای ممکن است چمن و باغ شما را زیبا جلوه دهد، اما تمام این نگهداری لزوما برای محیط زیست عالی نیست. با برخی توصیه‌ها و دانش دوستدار محیط زیست، می‌توانید به صاحبان خانه کمک کنید تا حیاط خود را به معنای واقعی کلمه سبز کنند. سعی کنید از گیاهان مقاوم در برابر خشکسالی و درختان استراتژیک برای چمن کاری استفاده کنید که در مصرف آب، انرژی و هزینه صرفه جویی می‌کند. محوطه‌سازی نیز کسب و کاری است که اگر می‌خواهید سرمایه گذاری خود را فورا راه اندازی کنید، می‌توانید آن را به سرعت شروع کنید.

کسب و کار سبز

7. نظافت مجرای هوا

گرد و غبار موجود در سیستم تهویه می‌تواند کارائی خانه را از لحاظ مصرف انرژی پایین بیاورد. نظافت مجرای هوا می‌تواند ایده خوبی برای شما به‌عنوان یک کسب و کار سبز باشد؛ با این کار به صاحبان خانه کمک می‌کنید که بتوانند در پول گاز و برق صرفه‌جویی کنند. حتی می‌توانید برای شروع کارتان یک دستگاه مکش قابل‌حمل خریداری کنید.

8. تعمیر و نوسازی دوچرخه

دوچرخه سواری در مسافت‌های کوتاه به جای رانندگی برای محیط زیست و سلامتی شما بهتر است. مانند بسیاری از وسائل حمل و نقل، دوچرخه‌ها گاهی اوقات نیاز به تنظیم دارند. اگر فضای اضافی دارید، می‌توانید دوچرخه‌های قدیمی‌تر ارزان‌قیمتی بخرید، آن‌ها را تعمیر کنید و برای سود بفروشید. طبق تحقیقات دانشگاه آکسفورد، جایگزینی یک سفر با ماشین در روز با دوچرخه می‌تواند انتشار کربن شما را تا 67 درصد کاهش دهد. 

9. محصولات دست ساز، کاملا طبیعی و ارگانیک

یکی از انواع کسب و کار محیط زیستی، تهیه محصولات دست ساز و طبیعی است. صابون‌ها، لوازم آرایشی و پاک‌کننده‌ها تنها چند مورد از لوازمی هستند که می‌توان با استفاده از مواد ارگانیک معمولی تهیه کرد. با این حال، اگر این اقلام را به صورت مجموعه‌ای بسته بندی و به فروش می‌رسانید، مشتریان شما به راحتی آن محصولات کاملا طبیعی را در دستان خود دارند. بازارها و رویدادهای محلی مکان‌های عالی برای فروش محصولات شما هستند یا می‌توانید این محصولات را به صورت آنلاین بفروشید.

10. مشاوره زیست محیطی

یک خدمات مشاوره محیطی راه اندازی کنید؛ البته اگر در این زمینه مهارت و تخصص کافی را داشته باشید. مشاوران محیط زیست خانه‌ها را ارزیابی می‌کنند و راه‌حل‌هایی برای سازگاری بیشتر با محیط زیست ارائه می‌دهند. شما می‌توانید به مشتریان خود توصیه کنید که لوازم خانگی خود را به لوازم کم مصرف‌تر تغییر دهند یا یک برنامه بازیافت را اجرا کنند. 

11. فروشندگی محصولات کشاورزی

افرادی که علاقه زیادی به باغبانی و کاشت محصولات دارند، می‌توانند از این ایده به‌عنوان یک ایده کسب و کار سبز استفاده کنند. فروش میوه‌ها و سبزیجاتی که به‌طور طبیعی رشد می‌کنند، به شما مزیت مشخصی نسبت به تولیدکنندگان رقیب می‌دهد که از روش‌های کشاورزی مرسوم، از جمله آفت‌کش‌ها استفاده می‌کنند. توجه داشته باشید که ممکن است قبل از شروع این کار مجبور به دریافت گواهی از مرکز بهداشت و سلامت منطقه موردنظرتان باشید.

کسب و کار سبز

12. خدمات خانه داری سبز

برای والدین شاغل، تمیز کردن خانه معمولا کار سختی است و فرصت زیادی برای انجام آن ندارند. با ارائه خدماتی از گردگیری سبک تا کارهای سنگین مانند تمیز کردن آشپزخانه و حمام با استفاده از محصولات تمیزکننده کاملاً طبیعی و سازگار با محیط زیست، می‌توانید از این کار درآمد خوبی داشته باشید.

13. مبلمان ارتقا یافته

مبلمان قدیمی و شکسته خود را دور نیندازید. با قالب‌های اولیه و دسترسی به ابزارهای برقی، می‌توانید صندلی‌ها، میزها و کمدها را شکسته و دوباره سرهم کنید و به قطعات جدیدی تبدیل کنید که می‌توانید رنگ آمیزی کنید و بفروشید. از طرف دیگر، می‌توانید صندلی‌ها و کاناپه‌های قدیمی را دوباره روکش کنید تا جان تازه‌ای به آن‌ها ببخشید و یک تجارت فروش آنلاین برای بازاریابی و فروش محصولات خود راه‌اندازی کنید.

14. فروشگاه دست دوم

چیزهای جدید معمولا گران‌قیمت هستند و دائما این هزینه‌ها افزایش می‌یابد. به عنوان مثال، یک کتاب جدید می‌تواند 15 تا 30 دلار قیمت داشته باشد، در حالی که یک کتاب دست دوم معمولا فقط چند دلار قیمت دارد. افتتاح یک فروشگاه دست دوم باعث صرفه جویی در پول مشتریان شما می‌شود و برای محیط زیست بهتر است. مصرف کنندگان را تشویق کنید که به جای انداختن محصولات در سطل زباله،بتواند مجددا از آن‌ها استفاده کنید. می‌توانید لباس، کت، کتاب، لوازم آشپزخانه و مبلمان دست دوم را بفروشید و از این کار درآمد خوبی داشته باشید.

15. مشاوره سبز

مشاوره سبز مشابه مشاوره زیست محیطی است اما تمرکز تجاری دارد و می‌تواند برای کسب و کارهای شما ضروری باشد.مشاوره یا همان بازاریابی سبز، یعنی بازاریابی محصولات یا خدماتی که به بهبود محیط زیست کمک می‌کنند. این بازاریابی در اصل تمامی فعالیت‌ها و اقدامات محیط دوستانه یک کارخانه تولیدی یا یک شرکت ارائه خدمات را شامل می‌شود.

16. نصب پنل خورشیدی

حتی این کار هم می‌تواند در لیست کسب و کار سبز باشد. 

کسب و کار سبز

17. تولید بطری‌های پلاستیکی قابل استفاده مجدد

پلاستیک‌های یکبار مصرف بدون شک یکی از دلایل اصلی نگرانی در بین دوستداران محیط زیست است. با راه‌اندازی یک کسب‌وکار صنعت سبز که بطری‌های قابل استفاده مجدد را طراحی، تولید و به فروش می‌رساند، راهی برای نوشیدن آب بدون ایجاد هرگونه مشکل یا وجود مواد شیمیایی به مردم ارائه می‌دهد. می‌توان از مواد جایگزین مانند فلز یا شیشه، بطری‌های ساخته شده از پلاستیک بازیافتی، یا پلاستیک‌های تجدیدپذیر از موادی مانند نشاسته ذرت یا خاک اره استفاده کرد.

18. تهیه کمپوست

بسیاری از باغبان‌ها فضای کافی ندارند تا بتوانند در گوشه‌ای از مکان خودشان کمپوست را نگهداری کنند. اگر فضای کافی در حیاط‍‍تان دارید، می‌توانید کمپوست تهیه و آن را به افرادی که دوست‌دار گل و گیاه هستند، بفروشید. این کود کاملا طبیعی در میان باغبان‌های تقاضای زیادی دارد و می‌توانید از فروش آن در آمد نسبتا خوبی داشته باشید.

19. برنامه‌نویسی اپلیکیشن‌های سبز

امروزه برنامه‌نویسی شغلی است که تقاضا برای آن زیاد است و تقریبا می‌توان گفت که در آمد خوبی هم دارد. اگر در این زمینه مهارت و توانایی داشته باشید، می‌توانید اپ‌هایی را درست کنید که مراکز بازیافت زباله را پیدا می‌کنند. حتی می‌توانید در این اپ‌ها آموزش‌هایی در مورد فعالیت‌های زیست‌محیطی قرار دهید.

20. فروش محصولات روشنایی حامی محیط زیست

شما می‌توانید کسب‌وکاری را راه‌اندازی کنید که در آن تجهیزات روشنایی کم مصرف و بهینه بفروشید.

کسب و کار سبز

مزایای راه‌اندازی یک کسب و کار سبز چیست؟

دلایل مهم برای شروع یک کسب و کار سبز شامل موارد زیر است:

  • کسب و کارهای سبز مخاطبان هدف داخلی دارند.
  • یکی از مهم‌ترین مزایای این مدل کسب و کار، بهبود سازمان است. یک شرکت باید با گذشت زمان یک تصویر عالی از خودش داشته باشد که نه تنها مشتریان بلکه حتی شرکای تجاری بیشتری هم جلب می‌کند.
  • در ابتدا شاید، اجرای ایده‌های کسب و کار سبز کمی گران و پرهزینه به نظر برسد، اما این مدل کسب و کار فرصت خوبی برای رشد دارد.
  • وقتی که بازاریابی سبز را انتخاب می‌کنید، این فرصت می‌تواند یک نوآوری برای محصولات شما باشد.
  • مشاغل سبز استعدادهای برتر را جذب می‌کنند. 65 درصد افرادی که فکر می‌کنند تغییرات آب و هوایی باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد، فقط مشتری نیستند، بلکه کارگر هم هستند. این افراد ممکن است ذاتا تمایل بیشتری به کار در یک تجارت سبز داشته باشند. کسب و کار سبز شما می‌تواند به شما در جذب و حفظ استعدادهای برتر و تقویت تلاش‌های حفظ کارکنان کمک کند.
  • کسب و کارهای سبز دارای بازاریابی داخلی هستند. پیشنهادات سازگار با محیط زیست و بیانیه ماموریت اول محیط زیست شما دقیقا همان چیزی است که خریداران سبز به دنبال آن هستند. 

با ایده‌های کسب و کار سبز خود خلاق باشید...

ایده‌های کسب و کار سبز می‌توانند ایده‌های تجاری عالی باشند که هم دوام بالایی دارند و هم می‌توانند سود خوبی برای شما داشته باشند. این لیست فقط یک شروع برای کسب‌وکار شماست؛ حتی در بسیاری از موارد می‌توانید چند ایده کسب و کار سبز را با هم ادغام کنید. یک کسب و کار صنعت سبز از مواد پایدار برای تولید محصولات خود استفاده می‌کند. هدف کسب‌وکارهای صنعت سبز استفاده کمتر از آب، انرژی و مواد خام در حین کاهش انتشار کربن است، یا از این مواد به روش‌های تجدیدپذیر و سازگار با محیط زیست استفاده می‌کنند. نظر شما در این زمینه چیست؟ آیا غیر از این موارد گفته شده، ایده کسب و کار سبز دیگری می‌شناسید که در این مقاله به آن اشاره نشد؟ اگر این‌طور است می‌توانید ایده و نظرات خودتان را با مخاطبان دیباگ در میان بگذارید. همچنین برای بهبود سازمانی یا مشاوره برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی می‌توانید از مشاوره دیباگ استفاده کنید.


ارسال دیدگاه

ورود به سیستم یک نظر بنویسید

چطور می تونیم کمکتون کنیم؟